Dětská rádia na Pigy.cz

Sexuoložka Laura Janáčková: Karanténa na nevěru nebude mít dlouhodobý vliv

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dnes vám přinášíme rozhovor, ve kterém psycholožka, sexuoložka a autorka knižních bestselerů (např. Muži chtějí potvory, Muži chtějí milenky, Poznej muže beze slov atd.), odpovídá na dotazy týkající se „ponorky“, chuti na sex nebo obecně partnerských vztahů v době koronavirové.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Foto: Laura Janáčková

Myslíte si, že se karanténa a současný stav projeví na partnerských vztazích pozitivně, třeba v podobě zvýšené porodnosti, nebo spíše negativně, že například přibude rozvodů?

Karanténa a opatření s ní spojená je prověrkou vztahů. V této době se ukáže, jak člověk o vztahy pečoval, a na jakých základech stojí. Může vztah stmelit, ale existuje i velké riziko nechtěných poznání, kdy se v plné míře projeví sobectví, nezájem, nekomunikace, neporozumění atd. Obecně platí, že jakýkoliv delší čas společně trávený je do jisté míry stresující pro všechny zúčastněné. Stoupá napětí, lidé se více hádají či nekomunikují, gradují partnerské spory. To potvrzuje i vyšší poptávka po manželských poradcích a psycholozích po svátcích, dovolených atd. Aktuální situace je navíc vyhrocená zdravotní hrozbou a případnými sociálními a finančními důsledky. Je tedy možné, že někteří mohou v rozchodu či rozvodu vidět řešení. Osobně v této době registruji zvýšený zájem klientů o moje služby a jsem přesvědčena, že hlavní vlna teprve přijde. Nicméně věřím, že procento rozvodů u nás nijak výrazně nestoupne. Nemyslím si ani, že by u nás nějak výrazně stoupla porodnost, i když mnozí zahraniční specialisté naznačují možnost babyboomu. Karanténa novým vztahům nepřeje, stávající bezdětné možná nabudí, ale dlouhodobé vztahy s dětmi spíše prověří. Navíc u posledně zmíněné skupiny zaznamenáváme sníženou sexuální apetenci vlivem stresu, karantény, omezených možností, „ponorky“ atd. Co však lze říct s jistotou, že v letošním roce se nám porodnost s největší pravděpodobností nezvýší.

Když se podíváme na kompletní rodiny, tak ty v době karantény tráví pohromadě více času a domácí atmosféru tak často ovlivňuje i tzv. „ponorka“. Co mají lidé dělat, aby se jim ponorka vyhnula?

Neshodám a „ponorce“ můžeme předcházet společným plánováním času. Čas je třeba rozdělit na dobu, kterou věnujeme běžným denním domácím povinnostem či činnostem. Dále na čas trávený společnou hrou s dětmi a čas věnovaný partnerovi (společné sledování filmu, vaření, plánování dovolené atd.). A nakonec čas, kdy se každý z rodiny věnuje sobě a svým koníčkům, zálibám či relaxaci. Pokud jsou děti malé a vyžadují velkou pozornost, je třeba, aby se partneři vystřídali a každý z nich měl čas i pouze pro sebe. V karanténě dále neřešíme vleklé spory ani nevyhledáváme problémové situace. Naopak se snažíme o snížení napětí v rodině pozitivním myšlením.

Zaměřme se teď jen na ponorku ve vztahu rodič-dítě. Jak z takové situace co nejrychleji ven?

Děti, které jsou v důsledku prevence šíření koronaviru v domácím prostředí bez možnosti se scházet ve škole, zájmových kroužcích či s kamarády, vyžadují více péče a pozornosti rodinných příslušníků. Špatná organizace jejich času vede k nezdravým změnám chování, denních návyků, nadměrnému sledování sociálních sítí či hraní počítačových her. Pomoc najdeme v pravidelnosti a plánování.

 • Dodržujte denní režim dětí, i když nyní nechodí do školy (pravidelné ranní vstávání stravování, večerní usínání). Více než kdy jindy zde platí: „Kde není řád, je neřád.“
 • Každé ráno společně s dětmi plánujte čas. Domluvte se na povinnostech (školních či rodinných) a na zábavě, kterou by si přálo dítě. Do denního programu zařaďte cvičení, pohyb a v případě možnosti i pobyt venku.
 • Motivujtedítě ke společné činnosti (vaříme, uklízíme, opravujeme, sázíme…).
 • Dejte dítěti prostor pro sebe,aby si samo hrálo, četlo, bylo na PC (doporučujeme maximálně 2 hod. trávené na PC či sledováním TV).
 • Umožněte péči a hru s dítětem druhému rodiči a odpočiňte si.
 • Zhodnoťte společně den, co dítěti udělalo radost, co by chtělo dělat zítra, na co se těší

 

Lze podle vás využít současnou karanténu i ke stmelení rodiny? Jak bychom ze současné situace mohli vytěžit maximum pozitivního?

Abychom v době koronavirové pozitivně rozvíjeli partnerské vztahy, je třeba změnit pohled na ně. Je třeba si uvědomit, že jsou to právě ony, které mají moc udělat člověka šťastnějším a dle výzkumů i zdravějším od narození až do konce života. Péče o partnerské vztahy by se tedy měla stát jednou z priorit v životě. Nyní máme možnost se naučit naslouchat, komunikovat a porozumět si navzájem. Máme možnost se učit toleranci a projevit laskavost. To vše jsou základní dovednosti, které vztah pozitivně rozvíjejí a upevňují. Nicméně, co můžeme udělat okamžitě, abychom vytěžili maximum pozitivního, lze opět shrnout do několika bodů:

 • Hledejte na partnerovi pouze pozitiva
 • Snažte se najít alespoň něco, za co můžete partnera pochválit. Chvalte ho!
 • Neřešte konfliktní rodinné či partnerské problémy, které se udály v minulosti.
 • Nevyčítejte a snažte se vyhnout neshodám.
 • V každé situaci se snažte komunikovat racionálně, s porozuměním, s patřičnou mírou naslouchání a tolerance.
 • Nezapomínejte na sex! Sex snižuje napětí, vytváří pocit sounáležitosti, upevňuje vzájemná pouta a rozdmýchává lásku.

 

Jak prožívá karanténu vaše rodina? Jaká opatření aplikujete doma, aby se u vás ponorka neobjevila?

Myslím, že obdobně jako většina rodin. Chodím do zaměstnání a zbytek rodiny má „home office“. Byla jsem zvyklá hodně přednášet, což mi dnes chybí. Místo toho máme v bytě „studio“, kde natáčíme přednášky a webináře. Pětaosmdesátiletou maminku jsem od zbytku rodiny „separovala“, protože riziko přenosu je velké. Jsme s ní však stále na telefonu nebo Skypu, nakupujeme jí a snažíme se ji obveselovat, uklidňovat i podporovat. Děti mám již velké, takže se starají nejen o sebe, ale ještě občas uvaří a pobaví. Manžel potěší, takže je všechny chválím a chválím, což je nejlepší lék na ponorku.

Teď se posuňme k tématu sexuality. Představme si hypotetickou situaci. Tříčlenná rodina, malý panelákový byt 2+kk. Rodiče plánovali pořídit tříletému potomkovi dalšího sourozence. Teď ale spolu tráví tolik času, že jsou po celém dni tak unavení, že na sex nemají ani náladu, ani chuť. Co byste jim poradila?

Je jisté, že pobyt rodičů v karanténě spolu s malým potomkem může být „antikoncepční“. Odhlédneme-li od reprodukční funkce sexu, ukazuje se, že v současnosti zažívá velká část dlouhodobých partnerů sníženou apetenci, tzn. že nás méně baví i sex rekreační. Proto bych rodině v této době doporučila, aby se její členové nestresovali nutností mít povinný sex a druhého potomka si pořídili zkrátka tehdy, až přijde ta správná doba.

Myslíte si, že koronavirová karanténa sníží nevěru mezi českými páry?

Jeden můj klient mi napsal, že v době karantény jsou čtyři milenky už opravdu moc. Takže je možné, že karanténa nevěru přechodně sníží či omezí, ale myslím, že dlouhodobý vliv to mít nebude. Přesto však stále doufám, že trvalé hodnoty, mezi které rodina jednoznačně patří, si nebudeme donekonečna ohrožovat sami navzájem.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor