V dnešní konzumní době není snadné naučit děti hospodařit s penězi a vštípit nějaké hodnoty obecně. Naučit je to můžeme jen tehdy, když to sami umíme, pro děti jsme jako rodiče dlouhou dobu hlavní vzor. Proto by bylo vhodné podívat se na vlastní návyky a chování.
Sdílej článek
Dalším důležitým aspektem pro správné zacházení s penězi jsou zmiňované hodnoty. Pokud má dítě správně nastavený hodnotový žebříček, váží si sebe, svého času, práce, ale i svého okolí, práce druhých či životního prostředí, vzniká předpoklad, že se naučí s penězi hospodařit uvážlivěji. Nebude se za nezdary odměňovat věcmi, nebude žít na dluh. Jak tedy vést děti k finanční gramotnosti už od útlého věku?
1/ Pojďme příkladem
- Nekupujte nepotřebné zboží z momentálního rozmaru. Nenakupujte ukvapeně v uměle vytvořených slevových akcích. Buďte důslední k sobě i k dítěti, když se rozhodnete věc nekoupit, nenechejte se obměkčit.
- Ukažte dětem, že je správné se dělit. Tady můžete například společně vybrat, na jaký dobročinný projekt darujete peníze, nebo děti naučit poslat dál nepotřebné hračky dětem, které svoje nemají.
- Nakupujte věci, které vydrží a mají nějakou hodnotu. To může být oblečení i vybavení domácnosti, vždy dítěti vysvětlete proč volíte dražší, ale kvalitnější předmět.
2/ Chovejme se ekonomicky doma
- Finanční úspora je i vaření podle jídelníčku, neplýtvání potravin, dojídání.
- Šetření energií. Když zhasnete v prázdné místnosti, řekněte dítěti proč.
- Nezahrnujte dítě přebytečným množstvím hraček, každý rodič má stejnou zkušenost. Dítě toho mnoho nepotřebuje, naopak s menším množstvím hraček je kreativnější, velkého množství si neváží a kolikrát ani neví, že některé hračky má.
- Neberte si půjčky, vyjma těch nezbytných jako je úvěr na bydlení apod. Nedávejte dítěti vzor, že žít na dluh je normální. Spořte si společně, klidně do pokladničky či jinak, ale s dítětem o spoření mluvte. Stejně tak o tom, jak peníze fungují, že se vydělávají prací, že bankomat je nevydá jen tak, co musíme udělat proto, abychom si mohli pořídit věci nezbytné, i ty pro radost.
3/ Důvěřujme dětem
- S ohledem na jejich věk je občas nechte rozhodnou o jejich výdaji. Následně je nechejte pocítit dopad rozhodnutí, samozřejmě v situacích, které nikomu neublíží či nějak neuškodí.
- Dejte jim malé kapesné, ať si mohou rozhodnout sami a naučí se nést zodpovědnost.
- Zapojte děti do chodu domácnosti, ale finančně odměňujte jen za úkoly, které nejsou samozřejmost. Večerní úklid hraček by měl proběhnout automaticky, ale například posekání zahrady už může být „brigáda“ navíc. Nesmí dojít k tomu, že děti budou v domácnosti pomáhat pouze za odměnu.
- Ukažte jim, jak se co vyrábí a pěstuje, kolik je práce za platem vajec, bochníkem chleba nebo dřevěným domečkem pro panenky, je pravděpodobnost, že si začnou věcí více vážit.
4/ Nechejme je chybovat
- Chybami se člověk učí. Když necháte dítě chybně nakoupit a uvědomit si důsledky, je to lepší, než když budou takové chyby dělat v dospělosti. Staršímu dítěti na vytouženou věc částečně přispějte, pokud si samo naspořilo nebo mu peníze můžete půjčit a trvat na pravidlech splácení. Může se tak naučit, že půjčky nejsou legrace, mají pravidla, která je třeba dodržet a že je často lepší si naspořit předem.
5/ Mluvme o reklamách
- Vysvětlujte, jak fungují, proč je vidíme v různé časy na různých místech (třeba na hračky před Vánoci), co mají za cíl a jak jim odolat.
- Mluvte taky o slevách a že ne vždy je dobré všemu uvěřit. Cenu zboží z reklamy můžete srovnat s nějakou potřebnou věcí a s nákupem vysněné hračky počkat několik dní, jestli se udrží v kurzu.
6/ Zasvěťme je do rodinného rozpočtu
- Mluvte o investicích v domácnosti, za dovolenou či o rezervách na nečekané výdaje. Podejte to pozitivně, že se správným plánováním a hospodařením s příjmy vyjdete a zbytečně děti neděste a nic nevyčítejte.