Masopust je doba od Tří králů do Popeleční středy, po němž přichází čtyřicetidenní půst. V dřívějších dobách byla tomuto období věnovaná velká pozornost. Jeho hlavní částí býval masopustní průvod – svátek tance, zpěvu, dobrého jídla a veselí.
Sdílej článek
Masky procházely vesnicí dům od domu a v průvodu nesměla chybět babka s nůší, ženich a nevěsta, policajt, kominík a další. Jednou z hlavních masek byl potom medvěd, jako symbol plodnosti a síly, který tančil s každou hospodyní.
Jak ale udržet tuto tradici v době, která hromadným akcím příliš nepřeje?
Udělejte si svůj malý masopust doma a naučte se přitom něco z doby našich předků. Povídejte si s dětmi o zvycích masopustu, o tučném čtvrtku, masopustní neděli atd. Jako podklady vám mohou sloužit knihy o českých tradicích a jiné informační zdroje. Vyrobte si svoje vlastní masky a naučte se zpívat některou z masopustních nebo lidových písní.
S tímto svátkem bylo spjato také dobré jídlo. Vždyť například na tučný čtvrtek se převážně jedla vepřová pečeně se zelím a knedlíkem, všude voněly jitrnice a další zabíjačkové speciality. Určitě si nezapomeňte upéct masopustní koblížky a boží milosti. A pokud to vládní nařízení jen trochu dovolí, poohlédněte se po tom, které z muzeí nebo vesniček tuto tradici ještě dodržuje, protože nejlepší je vše vidět naživo.