Naučné a zážitkové stezky. Naši krajinu jich protínají stovky. A vznikají stále nové a nové. Kde a jaké?
Sdílej článek
Věděli jste, že první přírodovědná stezka byla u nás otevřena v roce 1941? Vznikla u Krásné Lípy v severní části Lužických hor a nese název Köglerova naučná stezka.
O necelých pětačtyřicet let později už bylo v celé naší republice přes sto naučných tras různých délek, z nichž převážná většina byla budována v chráněných přírodních územích. Dnes se celkový počet stezek pomalu blíží tisícovce. Není divu, však jde o vděčný tip na výlet, a to i s dětmi. Které stezky ještě „voní novotou“?
Za pratury do Modré na Uherskohradišťsku
V Modré na Uherskohradišťsku je snad nejčerstvější naučná stezka. Otevřeli ji tu koncem září. Zhruba 400 metrů dlouhý naučný okruh, jehož cílem je představení původních druhů živočichů, vede tři až čtyři metry nad venkovní oborou, v níž žije trojice praturů – původní divoký dobytek, z něhož byly později vyšlechtěny domestikované krávy. Areál Živá voda se tak dále rozšířil.
Součástí naučné stezky je také vyhlídková věž nebo pozorovatelna, odkud můžete v klidu zvířata sledovat, nebo se rozhlížet po okolní krajině. Areál ve slovácké obci Modrá s archeoskanzenem, expozicí sladkovodních ryb s unikátním podvodním tunelem, Centrem slováckých tradic a teď už i s naučnou stezkou patří k nejnavštěvovanějším místům ve Zlínském kraji.
Cestou na vrch Klobouček se poučíte o lesnictví
Koncem září se slavnostně otevřela i nová Naučná stezka Klobouček v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Vede z Obecnice na vrch Klobouček a zvolit si můžete ze dvou variant. První je delší, měří 7 kilometrů a během cesty po skalách, lesem a okolo několika původních i rekonstruovaných studánek vás poučí o Brdech, jejich historii a současnosti, místní přírodě a hlavně lesnictví.
Druhá trasa je zkrácená – tříkilometrová, takže ji hravě zvládnou i rodiny s dětmi.
Do lesoparku Montace v Náchodě za lesními živočichy
Život v lese od letošního jara přibližuje také naučná stezka v lesoparku Montace v Náchodě. Najdete na ní šest tematických stanovišť zaměřených na biologii, ekologii a lesní pedagogiku. A už samotné názvy zastávek vám napoví, o čem bude řeč. Tak třeba Hřbitov odpadků, Tůň pro obojživelníky, Hmyzí hotel…
A uvidíte tu i praktickou ukázku. Třeba hotel pro hmyz tvoří jednoduchá dřevěná konstrukce s policemi, v níž je vyskládané dřevo z různých druhů stromů a různého stáří. Přesně to je to pravé místo, kde rádi nacházejí útočiště chráněné nebo jinak významné druhy živočichů.
_tip_