Kapusta je docela obyčejná, celkem pěkně dekorativní a bývá k dispozici po celý rok. Ne každý však zajásá, když mu jakákoli varianta této zeleniny přistane na talíři. Existuje ale mnoho způsobů, jak ji upravit tak, aby zachutnala i těm největším odpůrcům. A co potom ty účinky na zdraví, neuvěříte!
Sdílej článek
Kapusta je totiž lepší než kdejaké vitamíny v krabičce. Jen namátkou: obsahuje vitamíny skupiny B, C – více nežli mají citrusy, a vitamíny E a K. Z minerálů pak draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, selen a kyselinu listovou.
Umí tedy snižovat hladinu cholesterolu, je dobrým pomocníkem při správném zažívání, posiluje imunitní systém, čistí cévy a dobře pročistí i celý organismus. Pomáhá i hojit kožní problémy – například různé ekzémy.
Rovněž je bohatá na vlákninu, která udržuje v dobrém stavu trávicí systém a nadlouho dodává pocit sytosti, takže je vhodná i při redukčních dietách.
Jak se vaří s kapustou?
Z kapusty se dá vyčarovat úžasná gurmánská pochoutka, stačí jen sáhnout po těch pravých ingrediencích. Správně uvařená kapusta je v chuti výborná, mírně nasládlá. A díky tomu může být skvělým základem většiny jídel bez masa.
Kapustu vaříme v osolené vodě či v páře, nebo ji dusíme nakrouhanou na nudličky. Při vaření zpočátku hrnec nezakrýváme, aby unikly čpavé látky. Dalších způsobů, jak tuto zeleninu připravit, existuje celá řada. Můžete ji nejen vařit, ale i grilovat, zapékat, dusit, smažit…
Z kapusty by se dalo sestavit i celé menu. Nevěříte? Můžeme začít salátem jako předkrmem, pokračovat polévkou, poté přejít ke zdravému hlavnímu jídlu a je samozřejmě skvělá i jako příloha.
V lednici vydrží několik dnů. Do zásoby si ji ale moc nekupujte a zpracujte ji co nejdříve, je tak nejlepší. A pokud jí přeci jen máte hodně a chcete ji uchovat, tak ji zamrazte. Než ale kapustu uklidíte do mrazáku, krátce ji povařte.
Malé neduhy kapusty
Nic však není úplně dokonalé, a to ani kapusta. Mezi její negativní vlastnosti patří, že způsobuje nadýmání. A protože se látky z ní dostávají krví do mateřského mléka, neměly by kapustu jíst kojící maminky. U normálních jedlíků se nadýmání dá zmírnit tím, že se při kuchyňském zpracování kapusty použijí bylinky – hlavně kmín, tymián nebo saturejka.
Jako většina brukvovitých plodin je i požitá kapusta cítit z dechu. Proto se před plánovanou společenskou akcí raději bez této zdravé pochoutky obejděte. Jinak ji ale vřele doporučujeme!
_tip_