Když se řekne lego, nenajde se snad nikdo, kdo by vůbec netušil, oč jde. Není divu, vždyť se jedná o Hračku století! Také jste jí propadli? Pak vezměte děti a nechte se vtáhnout do světa lego kostiček ještě víc…
Sdílej článek
Historie stavebnic značky Lego se píše už od roku 1949. Duchovním otcem této hračky je původně chudý dánský tesař Ole Kirk Christiansen, jehož ideou bylo vytvořit kreativní herní a stavebnicový systém, který by pomáhal rozvíjet dětskou fantazii a zručnost. To se mu podařilo. A mnohem víc. Lego se stalo fenoménem. Kam za těmito kostičkami vyrazit?
Brno: největší legoherna u nás
Nejvíce kostiček pohromadě najdete v brněnském Kostkolandu, kde je největší legoherna u nás a také muzeum s více než stovkou modelů. V herně si přijdou na své jak nejmenší prcci, pro něž tu jsou přichystané stavebnice Duplo, tak i starší děti, které můžou v takzvané free zóně sestavit z více než stovky tisíc nejrůznějších kostiček vlastní modely.
Již hotové exponáty pak lze obdivovat v druhé části Kostkolandu – v muzeu. Jistě vás potěší pohled na historické lodě, egyptské pyramidy, populární automobily Tatra, nechybí tu ani dětmi milovaná postavička krtečka. A samotné město Brno tu reprezentuje zmenšená stavba slavné funkcionalistické vily Tugendhat.
Kutná Hora: sedlecká kostnice z 50 000 kostiček
Přes tisíc originálních modelů se vám v plné parádě ukáže také v kutnohorském Muzeu kostek. Expozice je zde členěna do několika oddílů a obdivovat tu lze různé dopravní prostředky, pirátské lodě či slavné komiksové postavy, ale i momentky z legendárních filmů jako Star Wars nebo Harry Potter.
Součástí výstavy jsou i modely historických staveb. Jistě nepřehlédnete Karlův most či klenot pozdní gotiky – chrám sv. Barbory. Skutečnou lahůdkou pak je sedlecká kostnice, která je sestavena z neuvěřitelných 50 000 kostiček. Pokud vás tento model zaujme, určitě se po návštěvě muzea zajeďte podívat do Sedlce i na skutečnou kostnici, která je mimo jiné unikátní tím, že je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi ze zhruba 40 000 zemřelých!
Tábor: nejen evropský, ale i světový unikát
Za kostičkami lego se můžete vydat i do historického centra Tábora. Tady, v národní kulturní památce na Špitálském náměstí, objevíte interaktivní expozici, která se dokonce řadí nejen mezi evropské, ale i světové unikáty!
Z exponátů jsou zde vystaveny stovky modelů, na jejichž stavbu bylo použito přes milion kostiček. A některé jsou vskutku propracované, jdou totiž dálkově ovládat!
Milovníci architektury pak jistě ocení kopii slavné Benešovy vily postavené v Sezimově Ústí v letech 1930–1931 dle návrhu architekta Petra Kropáčka. Táborský model v měřítku 1:42 tvoří více než 20 000 kostiček.
_tip_