Dětská rádia na Pigy.cz

Jak se natáčela pohádka Tajemství staré bambitky 2? Přečtěte si historky ze zákulisí

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

10. února míří do kin zbrusu nové pokračování oblíbené pohádky Tajemství staré bambitky 2, jejíž mediálním partnerem je i prasátko Pigy. O čem je film, kde hlavní role ztvárnili Ondřej Vetchý, Tomáš Klus, Kamila Janovičová či Veronika Khek Kubařová? Přečtěte si článek o tom, jak se film natáčel a proč bude pohádka bavit dětské i dospělé diváky. A nesmějí chybět ani zajímavé historky ze zákulisí…

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Tajemství staré bambitky je jednou z nejúspěšnějších českých pohádek posledního desetiletí. Premiéra se uskutečnila na televizních obrazovkách o Vánocích v roce 2011 a tehdy ji vidělo přes dva miliony diváků. Takřka po deseti letech se její volné pokračování vrací, tentokrát do kin, a to už 10. února 2022.

O čem pohádka je?

Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery Aničky, trochu nešikovného prince Jakuba a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba. A po letech… Z Jakuba je král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku. Ta nejraději tráví čas u milujícího dědečka Karaby, který se rozhodl věnovat už jenom hrnčířskému řemeslu. Zlotřilí rádcové Lorenc a Ferenc byli vyhnáni z království, potloukají se po světě, ale brzy na Karabu nastraží důmyslnou past. A mladá, nezkušená královna Julie ze sousedního království se stane vhodným nástrojem jejich pomsty…

Herci zpátky do kostýmů

S novým příběhem Tajemství staré bambitky 2 se vrací tým z původního úspěšného filmu. Režisér Ivo Macharáček a scenárista  Evžen Gogela, ale také většina hereckého obsazení.  Svou roli si tedy zopakují Ondřej Vetchý jako Karaba, Tomáš Klus a Kamila Janovičová jako Jakub a Anička, tentokrát v královských rolích, a Miroslav VladykaJiřím Lábusem v postavách zlotřilých rádců Ference a Lorence. Nové postavy vytvářejí Veronika Khek Kubařová jako královna Julie, Valentýna Bečková, která si zahraje malou princeznu Johanku, Markéta Plánková se objeví jako Juliina komorná Hermína. Novou posilou je také Václav Noid Bárta, který si nejen zahraje podkoního Václava, ale postará se také o hudbu a chytlavé písničky.

Pro Kamilu Janovičovou a Tomáše Kluse byla první pohádka také jednou z prvních hereckých příležitostí.

„Nabídku vrátit se k Bambitce jsem přijal s naprostým nadšením. Jednak to byl tehdy můj první větší počin, a hlavně proto, že mě jednička strašně bavila. Tam se sešla parta, se kterou chce člověk trávit čas. Byl to život v pohádce točit tu pohádku. To je strašné, že už to je deset let, že? Já bych tomu vůbec nevěřil. Ale vypadáme líp, jak jsme se shodli všichni, co tady jsme,“ vypráví Tomáš Klus.

Tenkrát jsem byla takový pískle. Ve třeťáku na konzervatoři a vlastně do té doby jsem měla jen maličkou roličku v seriálu a pro mne to bylo jak v Jiříkově vidění, “ přidává se Kamila Janovičová. „Když přišlo oslovení na pokračování, tak jsem okamžitě souhlasila s nadšením. Při natáčení se objevovaly různé příspěvky na sociálních sítích a lidé na to moc dobře reagovali, byli nadšení a těšili se, a z toho jsem byla šťastná. Já jsem vůbec nečekala takový ohlas, byla  jsem dojatá. Ještě jsme ani nedotočili a lidé už psali, jak moc se na pohádku těší,“ říká herečka.

Nové postavy

Nový příběh si vyžádal pochopitelně i nové postavy. Z původního prince Jakuba je král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku, kterou hraje Valentýna Bečková.

„Chtěla jsem vždy být princezna. Na natáčení se mi líbilo úplně všechno. Ondra Vetchý jako děda je výborný herec, výborný děda a kamarád. A Tomáš Klus je vtipnej a dělá si z nás legraci a do textu si trošku něco přidává…a je dobrej pohádkovej tatínek. Když přijdeme na plac a je tam Tomáš, tak se vždycky rozesměju,“ říká bezprostřední malá herečka, o které se mluví jako o velkém dětském talentu. „S Kamčou, s tou si furt povídám, vlastně nejvíc asi z natáčení. Je skvělá a hodná.“

V pohádce jsou vlastně dvě království. V prvním kralují Jakub s Aničkou a v tom druhém královna Julie.

„Královna Julie je nová postava. Byla jsem strašně šťastná, že u toho můžu být, mám totiž moc ráda Bambitku jedničku. Když jsem zveřejnila na Instagramu, že se toho budu účastnit a že se točí dvojka Tajemství staré bambitky, tak mi přišly stovky nadšených zpráv, jak se lidi strašně těší. To byl fakt zázrak, protože to nebyl ten záměr a stejně se to stalo. Přála bych si, aby se dostala k mnoha lidem a dělala radost,“ říká Veronika Khek Kubařová.

_tip_

„V pohádce Tajemství staré bambitky 2 hraju podkoního Václava, který má v roli krásný progres. Začíná úplně u dna a přes krásné šaty se dostane až mezi šlechtu. Je to možná hodnej kluk, ale není moc chytrej. Uvěří zlu a taky  za to pěkně zaplatí,“ popisuje další novou postavu v příběhu Václav Noid Bárta. „Natáčení jsem si užíval, celý tým byl naprosto geniální, byl složen ze skvělých a hodných lidí, nebyl tam žádný rušivý element. Od režiséra Iva Macharáčka, přes kolegy, po kostymérky nebo maskéry.“

Zajímavosti o filmu

Pohádka Tajemství staré bambitky 2 se točila celkem 27 dní na 8 různých lokacích.

Natáčelo se na několika místech v Čechách. Filmaři se vrátili do skanzenů v Přerově nad Labem a Kouřimi, kde se točila již první pohádka. Zámky však byly vybrané nově. „Zámek Jindřichův Hadec jsme vybrali, jelikož jsme hledali malebné a krásné prostředí, které nabídne spoustu možností a zákoutí, a tím Jindřichův Hradec bezpochyby je. Vše umocnil absolutně profesionální a milý personál v čele s kastelánem, který naší pohádce fandil a svým přístupem nám opravdu hodně pomáhal,“ říká vedoucí produkce Soňa Macharáčková. Druhým zámkem, respektive prvním, protože natáčení začínalo právě tady, byl pak ten v Mníšku pod Brdy. „Hledali jsme něco podobně malebného jako byl hrad Lemberk, na kterém se natáčela „jednička“. Mníšek pod Brdy se líbil panu režisérovi a architektovi. Radost měl i Tomáš Klus, který v Mníšku pod Brdy bydlí a mohl tak podle vlastních slov mohl chodit do práce v bačkorách“.

Pro herce a komparzisty bylo ušito 60 kostýmů, dalších 300 pochází z fundusů. Vzniklo celkem 18 paruk a použity byly desítky příčesků, copů, knírů a falešných vousů. Ve filmu si zahrálo 8 koní, 25 slepic, 16 hus, dále kozy, ovce, 1 velbloud a 1 papoušek. Pro scény venkovského trhu nechala produkce navézt 250 hlav zelí, pro různé scény bylo použito 75 balíků slámy.

Nejnáročnější scénou byla jedna z prvních, kdy Karaba s vnučkou Johankou plují na loďce, resp. na neckách. Necky byly speciální, vyrobené přesně na váhu obou herců, byl k nim přidělán lodní kýl, aby se nepřevrhly. Na rybníce to vypadalo jako při námořní bitvě, jelikož tam byly další tři lodě (technika, kamera, štáb) a zároveň byl ve vodě potápěč, který necky vodil. Natáčení komplikovalo sněžení a opravdu aprílové počasí. Zatímco štáb se pohyboval v péřových bundách, herci museli na každou ostrou klapku do lehkých kostýmů.

Bambitka, která se ve filmu objeví, je funkční replikou středověké zbraně a pochází z fundusu České televize. Bambitka je opravdu pouze jedna, takže ji rekvizitáři střežili jako oko v hlavě.

Pohádka v kinech již od 10. února!

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor