Už jste objevili léčivé vlastnosti červené řepy, ale nevíte, jak z ní připravit chutný pokrm? Máme pro vás několik tipů, díky nimž tahle sladká zelenina dozajista polechtá vaše chuťové buňky.
Sdílej článek
Pokud jde o využití červené řepy v kuchyni, názory na zachování či ztrátu jejích cenných látek se liší. Jedni výživoví specialisté tvrdí, že čerstvě uvařená je z hlediska nutričních hodnot lepším zdrojem živin než syrová, jiní si jsou zase jisti, že tomu je přesně naopak. Takže záleží jen na vás, jaké zpracování si vyberete.
Do salátů
V každém případě se bulva červené řepy nejlépe uplatní v salátech.
- Chutný, navíc velmi zdravý, je třeba v této kombinaci: nastrouhaná syrová červená řepa, zelí, křen, ořechy, jablko, vařený brambor s majonézovou či jogurtovou zálivkou.
- Prověřený je i následující jednoduchý salát: vařenou bulvu nastrouháte, zakápnete citronovou šťávou, přidáte trochu čerstvého křenu a dochutíte cukrem, solí, pepřem.
- Řepný salát s nivou také není k zahození. Vařenou nastrouhanou řepu smícháte s nastrouhanou nivou a přidáte prolisovaný česnek spolu s bílým jogurtem. Nakonec osolíte a opepříte.
- Když nastrouhanou řepu zkombinujete s nastrouhaným syrovým celerem, přidáte citronovou šťávu, 2 lžíce olivového oleje a bílý jogurt, získáte doslova megavitaminový salát.
Proti nachlazení i kocovině
Díky nasládlé chuti se syrový kořen červené řepy hodí rovněž pro přípravu šťávy. Na jaře vám může pomoct s očistou organismu a nabít vás tolik potřebnou energií. Doporučuje se ale také jako podpůrný prostředek při krevních a nádorových chorobách.
Pokud si ji budete chtít trochu vylepšit, namíchejte si ji ještě třeba s citronem, šťávou z mrkve, jablka nebo jiného ovoce. Pár našich tipů zní:
- 200 g řepy, pomeranč, kousek oloupaného kořene zázvoru. S touhle kombinací zaženete nejen první známky nachlazení, ale i kocovinu.
- Každodenním pitím zhruba 150ml skleničky šťávy z červené řepy a jablka si dobře pročistíte střeva.
- Skvělým životabudičem je také kombinace 200 ml šťávy z červené řepy, 100 ml z mrkve, stejného množství šťávy ze zelí, černého bezu a 50 ml šťávy z celeru či petržele. Směs se užívá po doušcích během celého dne.
_tip_