Dětská rádia na Pigy.cz

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda – Pomáhejme rodinám být spolu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Každý rok jsou v České republice diagnostikovány stovky dětí s vážnou, život ohrožující chorobou, která vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci. Ta nejlepší péče přitom často nebývá v blízkosti jejich domova. Sehnat a zaplatit ubytování v okolí zdravotnických zařízení je pro rodiče často nemožné. Proto Pigy mediálně podpořil charitativní organizaci Nadační fond Dům Ronalda McDonalda, která se rozhodla vybudovat první český Dům, jenž umožní být rodičům spolu se svými vážně nemocnými dětmi.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

13. dubna 2021 byl položen základního kámen prvního českého Domu Ronalda McDonalda v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

Vybudování Domu je hlavním projektem charitativní organizace Nadační fond Dům Ronalda McDonalda, která dlouhodobě cílí svou pomoc k vážně nemocným dětem a jejich rodinám. Pigy se ihned po položení základního kamene virtuálně spojil s výkonnou ředitelkou Nadačního fondu, Ivanou Pešatovou, aby jí položil několik důležitých otázek.

Paní ředitelko, řekněte nám, prosím, něco o samotné Nadaci.

Stavba Domu je součástí celosvětového projektu charitativních organizací Ronald McDonald House Charities. Všichni máme stejný cíl – pomáhat rodinám s vážně nemocnými dětmi, aby si mohly zůstat nablízku po celou dobu náročné nemoci. Česká pobočka funguje už od roku 2002 a své hlavní úsilí soustředila právě na stavbu prvního českého Domu Ronalda McDonalda. Jsem opravdu šťastná, že jsem tohoto projektu součástí a dnešní den se stane pro nás všechny jakýmsi milníkem v naší společné cestě. 

Rád bych se také zeptal na samotný Dům, jaké je jeho poslání?

Dům má jasné poslání – ulehčit co nejvíce rodinám již tak těžkou situaci. Od samého začátku jsme mysleli na opravdu důležité detaily tak, aby v domě byly rodiny opravdu spokojené a co nejlépe nabraly sílu. A především aby byly nablízku svým dětem. Dům nabídne komfortní a bezplatné ubytování. K dispozici bude 21 pokojů a chybět nebude ani společná kuchyně s jídelnou, obývací prostor nebo třeba herna pro děti. V českém domě Ronalda McDonalda pak bude i pracovna pro rodiče, což není v zahraničí příliš obvyklé. Skvělá je také skutečnost, že je dům navržený tak, aby šlo v budoucnosti přistavět další patro s patnácti novými pokoji.

Fakultní nemocnice v Motole nebyla vybrána náhodně. Vedle celé řady specializovaných pracovišť, které jsou právě v tomto zařízení jediné svého druhu, je v motolské nemocnici i největší onkologické a hematologické centrum pro děti. „Zhoubným onemocněním v České republice onemocní zhruba 350 dětí ročně, z toho je asi polovina diagnostikována právě ve Fakultní nemocnici v Motole. Všechny tyto děti jsou hospitalizované po dobu delší než jeden měsíc, často i déle. Možnost strávit tento čas v blízkosti své rodiny je pro psychiku dětských pacientů nedocenitelná,“ říká MUDr. Vladimír Komrska, CSc., primář Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.

Kromě dětí, které se léčí s onkologickým onemocněním, míří do Fakultní nemocnice v Motole tisíce dalších pacientů mladších osmnácti let. Ti se nejčastěji léčí na oddělení hematologie, neurologie, pediatrie nebo v Dětském kradiocentru. Dohromady jde o bezmála 13 tisíc hospitalizací ročně. Statistiky FN Motol zároveň říkají, že sedm z deseti dětských pacientů je mimopražských. Právě takovým rodinám už od roku 2002, kdy byl v České republice založen, pomáhá Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Do doby, než bude Dům dokončen, hradí za rodiče nemocných dětí ubytovnu v areálu motolské nemocnice.

Pokud chcete, stejně jako Pigy, pomoci Nadačnímu fondu Dům Ronalda McDonalda a dozvědět se více informací jeho aktivitách, navštivte jeho oficiální stránky zde. Tamtéž zjistíte, jak můžete rodinám nemocných dětí pomoct i vy.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor