Kdo jsou to soukromé porodní asistentky, jaké služby nabízí a stojí taková investice vůbec za to? Na tyto otázky se vám na následujících řádcích pokusím odpovědět.
Sdílej článek
Kdo je porodní asistentka
Pro začátek je dobré uvést na pravou míru rozdíl mezi porodní asistentkou (PA) a dulou. Porodní asistentka má totiž na rozdíl od duly vysokoškolské vzdělání zdravotnického zaměření. Je oprávněná vést samostatně porod a pečovat o ženu s fyziologickým těhotenstvím v jeho průběhu i v období šestinedělí. Dula je oporou spíše psychickou, se ženou v těhotenství vede konzultace, provádí například masáže a i při samotném porodu ji podporuje zejména po psychické stránce. Do jeho průběhu ale zasahovat nesmí.
Většina PA u nás je zaměstnaná ve zdravotnických zařízeních, některé ale pracují i samostatně. Pokud chcete mít u porodu svou soukromou porodní asistentku, je za současné pandemické situace nutné, aby měla s vaší porodnicí podepsanou smlouvu. Duly momentálně k porodům doprovázet nesmí. Je ale možné využít jejich služby v průběhu těhotenství nebo například při rozbíhajícím se porodu doma před odjezdem do porodnice.
Co pro vás může porodní asistentka udělat
Každá porodní asistentka pracuje trochu jinak, proto musíte najít tu, která bude vyhovovat právě vám. A to jak svým přístupem k porodu, tak i způsobem komunikace. Především by ale vám i vašemu partnerovi (pokud plánuje u porodu také být) měla být sympatická a měla byste se s ní cítit příjemně. Pokud vás zajímá, co konkrétně pro vás soukromá PA může udělat, je nejlepší s ní nejprve při nezávazné konzultaci vše probrat. Připravte si otázky, které vás zajímají, vaše porodní asistentka by vám je měla být bez problému schopná zodpovědět ještě předtím, než se závazně domluvíte na spolupráci. Určitě je dobré předem ji informovat o tom, jak si svůj porod představujete, a není na škodu připravit si také seznam porodních přání, který si společně můžete projít.
Některé PA nabízí schůzky a konzultace už během těhotenství, je ale možné setkat se poprvé až u samotného porodu. Vaše soukromá porodní asistentka se během něj věnuje výhradně a přednostně vám, snaží se naplnit všechny vaše potřeby a přání. Může vám pomáhat s porodními polohami, masírovat vás, využít ženské bylinné napářky či vonné esence nebo šátek rebozo. Některé porodní asistentky pak navštěvují ženu po porodu doma a kontrolují ji i miminko.
Jak si vybrat svou porodní asistentku
- Pokud uvažujete o výběru své soukromé PA, určitě na nic nečekejte a začněte ji shánět co nejdříve. Mnoho žen si porodní asistentku domlouvá hned po tom, co se jim na těhotenském testu objeví dvě čárky, a tak se vám může stát, že vámi vybraná PA bude mít v termínu vašeho porodu již plnou kapacitu.
- Pokud nevíte, kde hledat, určitě není na škodu poptat se na doporučení svých známých a přátel, případně na různých diskusních fórech či ve facebookových skupinách. Jestliže již máte vybranou porodnici, kde chcete rodit, máte výběr omezený tím, které PA mají s vaší porodnicí smlouvu. Můžete proto kontaktovat přímo danou porodnici, která by vám měla zaslat seznam spolupracujících porodních asistentek.
- Možná vás zajímá, kolik peněz si na tento výdaj připravit. I to je samozřejmě individuální, přičemž každá PA má svůj ceník. Průměrně se částka za doprovod k porodu pohybuje okolo deseti tisíc korun.
Vyplatí se to?
Pokud stále váháte, mohu vám z vlastní zkušenosti říct, že vaše soukromá porodní asistentka může zcela zásadně ovlivnit průběh vašeho porodu a její přítomnost vám může velmi pomoci. Zároveň je příjemné rodit s osobou, kterou předem znáte a máte k ní důvěru. Obzvlášť ženy po traumatických porodních zážitcích nebo například po sekci volí právě variantu porodu s vlastní porodní asistentkou. Investice to není zrovna nejmenší, nicméně rozhodně se vyplatí.