Zimní období je ideální na oblíbenou zábavu dětí – krmení zvířat. Je potřeba ale dopředu nastudovat, co kterému zvířeti chutná, a hlavně, co mu neublíží. Proto zapomeňte na pečivo, ale připravte jim opravdové jídlo. Co třeba lojové koule?
Sdílej článek
Samozřejmě se dají koupit v obchodě, ale když si je vyrobíte doma, sfouknete tak více věcí najednou. Zabavíte své dítě, je to ideální příležitost naučit ho starat se o své okolí, dozvědět se něco o ptáčcích kolem vašeho bydliště, můžete rovnou připojit i čtení názvů ptáků nebo kreslení běžných druhů, a hlavně tak získáte lákadlo, jak dítě dostat ven na procházku i při špatném počasí.
Výroba lojové koule je velice jednoduchá, pokud máte doma ty správné ingredience.
Základem je zrní. Pokud máte doma vlastní vypěstovanou neloupanou slunečnici, uděláte ptáčkům velkou radost. My bohužel vlastní zásobu zrní nemáme, proto každý rok kupuji velké pytle od malých dodavatelů, které rozhodně vychází cenově lépe než malé pytlíky z běžných obchodů. Pokud vám ale stačí malý pytlík, nemusíte si cenou lámat hlavu. Pytlíky zrní můžete koupit v obchodech s vybavením pro domácí mazlíčky, ale často i ve větších zahradnictvích nebo v řetězcích s potravinami.
Také potřebujete lůj, který můžete koupit v řeznictví. Sice si na něj někdy musíte počkat, ale sehnat se dá a stojí pár korun.
Zbytek kouzla je už na vás.
- Lůj doma dejte do hrnce a zahřívejte ho, dokud se nerozpustí. Ale dejte si pozor, aby se nezačal vařit a připalovat, to by ptákům rozhodně nedělalo dobře.
- Když se lůj rozpustí a mírně vychladne, přimíchejte do něj zrní a nechte zatuhnout. Je jedno v jakém tvaru.
- Můžete ho vlít do formy na biskupský chlebíček a nakrájet na plátky, nebo do forem na muffiny a dovnitř vložit provázek, kterým ho po zatuhnutí přivážete ke stromu. Ale čím méně nejídelních prvků použijete, tím líp pro přírodu.
Vyrobené „koule“ můžete dát do krmítka nebo na rovné ploché větve stromů, případně napíchnout na suché zbytky odlomených větviček. Pokud budete mít doma přebytky vyrobených koulí, je možné je zamrazit a využít jindy. Ale čerstvé jídlo je samozřejmě vždycky lepší.