Dětská rádia na Pigy.cz

10 tipů, jak uchovávat dětem vzpomínky na dětství

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Fotky, videa, knihy… existuje spousta nápadů, jak uchovávat dětem vzpomínky na jejich první roky života. Že nevíte, jak na to? Hledáte i neobvyklé nápady? Pak vám může dnešní článek pomoci. Přinášíme seznam 10 nápadů, díky kterým lze vytvořit dětem památku na dětství

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Když jsem byla těhotná, plánovala jsem, co všechno budu svému synovi schovávat, aby měl památku, až bude starší. Jenže jak naběhnete do rutinního koloběhu, tak předsevzetí berou za své. Najednou je mu rok a vy zjistíte, že kniha „Naše děťátko“ zůstala nedotčená a že si vlastně už jen mlhavě pamatujete, kdy se poprvé usmál. Mám proto radu pro všechny nastávající maminky, uchovejte si tento seznam někde na očích a opravdu si z budoucích vzpomínek udělejte prioritu. I kdybyste měla to nádobí nechat ve dřezu třeba tři dny. Protože vzpomínky už nedoženete, ale čisté talíře oželet jdou. Tady je moje „top 10“ uchovávání dětských vzpomínek.

1/ Kniha mého miminka

Kniha mého děťátka bývá oblíbeným dárkem, který dávají příbuzní a kamarádi nastávajícím rodičům ještě před narozením miminka. Do předpřipravených vzorů pak už lze jen zapisovat informace, jako kdy vyrostl první zoubek nebo kdy miminko poprvé ochutnalo příkrm. Tato kniha je asi základem uchovávání vzpomínek.

2/ Pište si deník

Tohle je pro mě srdcovka. Snažím se každý den napsat nějakou příhodu, kterou jsem spolu se synem prožila. Stačí jedna dvě věty. Ale upřímně, měla jsem i těžké období, kdy mi vypadlo dokonce několik měsíců, a teď je jen velmi těžko dávám dohromady. Každopádně věřím, že můj syn si to jednou moc rád přečte.

3/ Zapisujte – první slova, první věty, vtipné momenty a situace

Když časově nezvládnete sepisovat deník nebo na to prostě jen nejste, zkuste svému dítěti alespoň do nějakého bloku zapsat první slova, první věty nebo vtipné hlášky. Určitě to v dospělosti ocení.

4/ Dopisy od maminky

Inspiraci na to, abych psala každý rok synovi dopis, jsem dostala od mých rodičů. Oni si schovávali „milostnou korespondenci“ z doby, kdy byl můj tatínek na vojně, a jednou nám ji se sestrou dali doma přečíst. Bylo to veselé a sentimentální čtení zároveň, taková nálož jejich vzpomínek. Proto jsem se rozhodla každý rok se svým synem shrnout do několikastránkového dopisu a mám v úmyslu mu tyto dopisy předat, až bude slavit osmnáctiny.

5/ Otisky a odlitky, dětské metry

Otisky a odlitky stejně jako dětské metry jsou velmi populární jako dárek pro nastávající rodiče. Z hlediska času je to také nejméně náročná aktivita pro uchování drobné památky. A když na to přijde, tak takové zarámované otisky nebo odlitky mohou sloužit jako pěkná dekorace do dětského pokojíčku.

6/ Fotky od profesionála

Newborn focení nebo rodinné focení se stává rok od roku populárnější. A když vám pak stěnu nad gaučem zdobí krásné fotky vašeho novorozeného miminka v košíčku, tak víte, že investice do profi fotografa se vyplatila.

7/ Vytvářejte roční fotoalba

Neznám maminku, která by v době chytrých telefonů nefotila své dítě alespoň jednou týdně. Horší už je pak to samotné stahování fotek do počítače a následné vybírání a třídění „použitelných“ fotek. Tohle je bohužel i můj velký problém. Ale ta vidina, že moje dítě bude mít do sbírky další album ročních vzpomínek, je velkou motivací.

8/ Vytvářejte videa

Další poměrně časově náročná věc, ale pokud jste youtuberka nebo influencerka, tak vám to určitě nedělá problém. Stejně jako u fotek je nutné videa postahovat, postříhat a pak vytvořit krátký film. Ten ale můžete každoročně pouštět na oslavě dětských narozenin a uvidíte, jak to ocení nejen vaše dítě, ale i jeho okolí. Já mám jeden soukromý tip: Když měl syn roční narozeniny, tak jsem všechny členy rodiny požádala, ať mi do videa řeknou, čím si myslí, že syn bude, až bude velký. Vzniklo z toho krásné krátké video, které určitě syna v dospělosti pobaví.

9/ Krabice nebo kufr „pokladů“

Co takhle schovat první botičky, odložený dudlík, první oblíbenou hračku, první ostříhané vlásky, mince ze dne narození nebo první obrázek? Ale kde to všechno skladovat? Zkuste si vytvořit truhlu, kufr nebo krabici vzpomínek. Se staršími dětmi je to také pěkná kreativní aktivita na současné období karantény.

10/ Každoroční výtvarné dílo

Tohle je tip pro maminky, jejichž děti od malička rády kreslí. Od prvního obrázku (čmáranice) či tahu pastelkou až po dospělácké umělecké dílo. Rozhodla jsem se, že budu každý rok vybírat jeden z obrázků, který budu schovávat do takového výtvarného portfolia. Třeba to jednou udělá synovi radost.

Máte také nějaké své vlastní osvědčené nápady? Napište nám je do komentářů.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor