Dětská rádia na Pigy.cz

Čeká vás dlouhý let s dětmi? Nastudujte náš ultimátní to-do list

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dovolenou máte vybranou, už, už se chystáte kupovat letenky, ale ten tenký hlásek vzadu v hlavě vás straší hrozivými scénáři vaší cesty letadlem? Nebojte, s našimi tipy dlouhou cestu letadlem s dětmi nejen zvládnete, ale dokonce si ji i užijete!

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Co zvážit při výběru letenek?

Délka letu

Prvním aspektem při výběru dovolené a potažmo i letenek je důležité vhodně zvolit, jak dalekou cestu hodláte podniknout. Nejde totiž jen o čas strávený v letadle, ale také o časový posun, který vás v dané destinaci čeká, a se kterým se bude muset váš organismus a denní režim vašeho dítěte vyrovnat. Je proto důležité myslet na toto předem a dopřát si po příletu pár odpočinkových dní.

Aerolinky

Pokud máte destinaci vybranou, čeká vás další rozhodování. Výběr letecké společnosti, se kterou poletíte, se bude určitě řídit i cenou letenek. Je ale určitě důležité zamyslet se, zda se nevyplatí připlatit si například u 15 hodinového letu za jistý komfort, který poskytují lepší letecké společnosti jako jsou například Emirates, Turkish Airlines či Qatar Airways. Naopak u nízkonákladových společností musí člověk počítat s nižším komfortem.

Přestupy

Určitě si nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou do vaší destinace pořádány přímé lety. Pokud ne, snažte se určitě volit co nejkratší lety s co nejkratším možným přestupem. Je vhodné také kombinovat lety od jedné letecké společnosti s ohledem na přestup (v případě zcela jiných společností počítejte s delším přesunem po velkých světových přestupních letištích jako je Dubaj či Doha).

Časy odletů

V neposlední řadě zkuste plánovat lety tak, aby byla co největší šance spánku – tedy přes noc. Nejvíce se nám osvědčil odlet v pozdních večerních hodinách, pak je velká šance, že vám dítě let z velké části prospí.

Děti do 2 let

Pokud cestujete s dítětem, kterému ještě nebyly 2 roky, máte dvě možnosti. Buď vám může sedět na klíně, tudíž letí prakticky zadarmo, nemusí mít vlastní letenku. U dlouhých letů to ale není nejpohodlnější varianta… Druhou možností je zakoupit mu vlastní sedadlo, na tom smí ale sedět pouze v certifikované autosedačce pro přepravu letadlem (tuto informaci vždy předem ověřte u prodejce či výrobce).

Za co se vyplatí si připlatit?

Výběr sedadel

Při rezervaci letenek je v případě cestování s dětmi vhodné připlatit si za předem rezervovaná místa v letadle. Máte tak jistotu, že vaši rodinu nerozdělí, navíc si můžete vybrat sedadla, která vám budou nejvíce vyhovovat. Pokud letíte s miminkem, volte místa u přepážky, zde si totiž můžete dokonce předem rezervovat závěsnou postýlku. Postýlky jsou ale poměrně mělké, proto pro váš klid a klidný spánek na palubě doporučuji nevyužívat postýlku pro již sedící děti. Předem také upozorňuji, že v případě turbulencí je nutné dítě vyndat a připoutat zpět na klín.

Co si sbalit s sebou do letadla?

Náhradní oblečení pro všechny, dostatek plínek

Nikdy nevíte, čím se dítě kde ušpiní a jak dlouho na cestě v případě možných zpoždění budete, buďte proto vybavení.

Plavky a oblečení alespoň na 1. den pobytu

Počítejte také s tím, že se vám odbavená zavazadla mohou po cestě někde zatoulat. Je proto vhodné mít u sebe oblečení alespoň na první den vaší dovolené raději u sebe na palubě.

Jídlo a pití

Vybavte se opravdu velkým množstvím jídla, které vaše dítě zabaví. Vynechte ale sladké, které by ho zbytečně nabilo energií. U malých dětí si navíc můžete vzít na palubu libovolné množství tekutin. Nebojte se proto přibalit praktické kapsičky i oblíbené pitíčko či kojeneckou výživu. Letecké společnosti mívají pro děti připravenou dětskou verzi pokrmů, pokud ale máte poněkud vybíravějšího strávníka, raději si připravte zásoby oblíbených pochutin.

Zábava

Připravte si vlastní tablet či počítač s pohádkami a sluchátka, dále také knížky, hry, samolepky, vyplňovačky, pastelky a omalovánky… Zkrátka vše, co by vaše dítko mohlo na chvíli zabavit. Neberte naopak nic, co dělá nepořádek a vše, čím by se mohlo dítě zamazat. Vynechte také hlučné a hlasité zvukové hračky.

Plyšák/oblíbený polštářek a dečka

V letadle u delších letů dostanete polštář i deku, nicméně není od věci přibalit oblíbeného plyšáka, dečku či cokoliv, co vašemu dítěti udělá větší pohodlí na palubě. Můžete pořídit nafukovací či kufříkové rozkládací postýlky pro děti (někdy ale můžete narazit na posádku, která vám je zatrhne, většinou však projdou bez povšimnutí). Existují i nafukovací multifunkční polštáře pro dospělé, které vám zajistí několik hodin nerušeného spánku (samozřejmě za předpokladu, že usnou i vaše děti).

Dezinfekce, vlhčené ubrousky, lékárnička

Nezapomeňte přibalit základní léky, dezinfekci a vlhčené ubrousky, ty se vždy hodí.

Nosítko

Na palubě se kolikrát hodí i nosítko, můžete si stoupnout do prostoru za toaletami a trošku miminko pohoupat v nosítku. Je navíc skvělé i na přestupy.

Letištní vychytávky pro rodiny s malými dětmi

Dětské koutky a hřiště

Každé letiště má dětský koutek, porozhlédněte se proto v případě delšího čekání, určitě ho lehce najdete. Orientujte se podle směrovek a šipek.

Přednostní odbavení či kontrola

Rodiny s malými dětmi mají mít nárok na přednostní kontroly i odbavení. Není proto nutné stát v dlouhých frontách.

Přednostní nástup do letadla

Stejně tak máte nárok také na přednostní nástup do letadla.

Co s kočárkem?

Kočárek, který lze složit do jednoho kusu si můžete nechat až k nástupu do letadla, kde ho odevzdáte a po výstupu opět dostanete (případně vám ho vydají v nadrozměrných zavazadlech). Nicméně na některých letištích (např. v Dubaji) jsou k zapůjčení golfky pro snadný přesun po letišti. Není proto nezbytně nutné kočárek na palubu táhnout s sebou, můžete si ho nechat odbavit a vyzvednout až v cílové destinaci.

A rada na závěr: Obrňte se trpělivostí a čekejte to nejhorší. Uvidíte, že štěstí přeje připraveným a budete ve finále příjemně překvapeni, jak to všechno vlastně nakonec šlo hladce!

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor