Jak řešíte situaci, kdy vaše dítě ječí na celé hřiště, že svoje autíčko tomu chlapečkovi nepůjčí, nebo když vystřihne v čekárně u doktora scénu na téma „všichni mi ubližují, nikdo mě nemá rád a ty jsi nejhorší“? Možná vás to překvapí, ale právě podobné momenty jsou dobrou příležitostí, jak vzájemnou důvěru posilovat.
Sdílej článek
1. Nehrajte na dítě habaďůru, řekněte mu pravdu
Taktika typu „půjč chlapečkovi autíčko, nebo já ti nekoupím ledňáčka“ důvěru ve vás spíše podrývá, přitom taková situace je naopak jako stvořená k jejímu budování. Prostě se spolu v klidu a bez vyhrožování na postupu domluvte. Řekněte mu, proč by měl hračku půjčit a co může následovat v případě, že to udělá (mohou si hrát spolu, může si půjčit jinou hračku, udělá chlapečkovi radost), i v případě, že ne (chlapeček bude smutný a taky mu hračku nepůjčí). Neříkám, že to vždy zabere, ale je to víc fér než např. vyhrožovat, že dostane na zadek, jestli nepřestane brečet. Navíc tím určitě důvěru vašeho dítěte neztratíte.
2. Nelžete mu
„Když chlapečkovi auto půjčíš, vezmu tě cestou na kolotoč,“ slibujete, ale už teď víte, že za hodinu musíte být na smluvené schůzce a budete ráda, když nepřijdete pozdě. Řešit takto situaci jen proto, aby se na vás ostatní maminky nedívaly pohoršeně, se vám nevyplatí. Právem uražený výraz a pocit křivdy budete řešit po zbytek dne.
3. Nedejte na pohledy ostatních
Snažit se situaci vyřešit jakkoliv, jen aby to bylo rychle a ostatní rodiče pohoršeně nekoukali, je další způsob, jak si důvěru vašeho dítěte podkopat. Mamince druhého chlapečka se můžete omluvit s tím, že vaše dítě potřebuje víc času, a svému broučkovi můžete říct, že nevíte, jak to teď máte vyřešit, ať vám poradí. Možná nedostanete sofistikovanou odpověď, možná vaše dítě zatím sotva mluví, ale možná, že vás svou reakcí překvapí. Důležité je, aby cítilo podporu od vás, abyste v tom byli spolu, tak ho „neudolávejte“. Vy jste jeho člověk, ostatní jsou cizí.
_tip_