Co potřebujete vědět a zařídit, než z práce odejdete na mateřskou a posléze rodičovskou dovolenou?
Sdílej článek
Než na samotnou mateřskou dovolenou nastoupíte, nezapomeňte na vyřízení nutných formalit.
Zaměstnavateli musíte oznámit datum odchodu na mateřskou dovolenou, předložit mu žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou vám vydá váš ošetřující lékař. Zaměstnavatel potvrdí na této žádosti denní vyměřovací základ a vy předáte tiskopis na správě sociálního zabezpečení, která podle toho určí výši vaší mateřské. Znovu pak o potvrzení výše vašeho platu musíte požádat ve chvíli, kdy budete žádat o příspěvek na rodičovské dovolené. Ten na mateřskou navazuje po půl roce, kdy mateřská dovolená končí. Aktuálně je výše mateřské 70 % vaší hrubé mzdy a pobírá se 28 týdnů. Její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem. Na mateřskou po jejím skončení navazuje rodičovský příspěvek, který je pro všechny stejný a to v celkové výši 220 000 Kč. Tyto peníze nedostanete naráz, ale v pravidelných měsíčních příspěvcích. Výše měsíční částky se bude pohybovat podle toho, jakou délku rodičovské dovolené si určíte, tzn. kratší doba = vyšší měsíční dávky.
Zde je shrnutí nejdůležitějších informací k rodičovskému příspěvku:
– Celková vyplacená částka rodičovského příspěvku je pro všechny stejná, a to 220 tisíc korun. Rodiče ji mohou čerpat až do čtyř let věku dítěte.
– Výše měsíčního příspěvku nesmí překročit 70 procent předešlé hrubé mzdy. Maximální možný měsíční příspěvek je 11 500 korun.
– Výši příspěvku je možné měnit každé tři měsíce, a tak si operativně zkracovat či naopak prodlužovat dobu rodičovské dovolené až do vyčerpání celé částky.
– Abyste dočerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.
– Nová úprava týká rodičů, kterým vznikl nárok na rodičovskou od 1. ledna 2012.
Zatímco do konce roku 2011 si rodiče závazně vybírali ze tří variant rodičovské (dvou-, tří-, nebo čtyřleté), nyní je možné volit dobu čerpání pružněji, s přesností na měsíc.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.