V kuchyni trávíme mnoho času přípravou jídla svým milým, které jim (snad) chutná, ale po čase můžeme být otrávené z toho, jak toto místo vypadá. Koukat pořád na stejné skříňky, omšelé dlaždičky, odřená dvířka, to může chuť do vaření postupně otrávit. Nemusíte vyhrát ve sportce, abyste si mohla postupně oživit kuchyň dle svým představ a opět získat chuť ke kulinářským experimentům.
Sdílej článek
Máme pro vás několik tipů na jednoduché a levné, přesto efektivní předělávky, kterými dodáte staré kuchyni nový kabát.
Nové pracovní desky
Rodiny žijící v malých prostorách trpí často nedostatkem místa – a to i v kuchyni. Nemluvíme o skříňkách na uskladnění potravin a nádobí, ale o pracovní desce k přípravě pokrmů. Zkuste si kuchyň přeměřit a vymyslet, kam až můžete protáhnout novou desku nebo kde postavit ostrůvek. Pokud vám to samotné skříňky dovolí, můžete je o kousek povytáhnout a zakoupit si širší desku.
Dokonce můžete ušetřit i na instalaci, pokud to není příliš komplikované, můžete s partnerem desku vyměnit sami. V obchodech s domácími potřebami vám ji uříznou na míru, můžete se s nimi domluvit i na vyříznutí otvoru pro dřez.
Kuchyňské ostrůvky
V případě, že disponujete větším volným prostorem v kuchyni, zapřemýšlejte nad pořízením ostrůvku. Nemusí být stejného designu jako ostatní skříňky, dokonce nemusí mít ani stejný povrch pracovní desky. I malé ostrůvky mohou kombinovat funkci úložných a pracovních prostor a také nahradit jídelní stůl.
V obchodech se setkáte s různými cenovými relacemi. V případě, že nenarazíte na cenu, která by se vešla do rodinného rozpočtu, nezoufejte, můžete si ho vyrobit sami. Použijte dostupné dřevěné desky. Můžete jimi klidně i jen obložit jídelní stůl a vytvořit tak malý ostrůvek s rafinovaným úložným prostorem.
Nový design
Malá rekonstrukce kuchyně nemůže nikdy uškodit. Díky maličkostem si můžete kuchyň přetvořit k obrazu svému a zjistit, co vám vyhovuje nebo co byl naopak špatný tah. Zatímco někteří přesunou ledničku z jednoho rohu do druhého nebo přetřou jídelní stůl, další pojmou rekonstrukci obšírněji. Takže pokud přijde čas, kdy se zaměříte na postupnou změnu designu, zrealizujte rovnou i něco většího, o čem jste dlouho přemýšleli, např. si pořiďte novou výkonnou digestoř nebo stylovější myčku. Všechny maličkosti se počítají a budete se čím dál více přibližovat svému ideálu.
Nové skříňky
Jestliže stará kuchyň disponuje dřevěnými skříňkami, máte vyhráno. Dřevo můžete za pár korun natřít novou barvou, stačí jen (sice pracně) odstranit původní nátěr a dopřát kuchyni nový vzhled. Ani se starou kuchyní z jiných materiálů nemusíte zoufat, přetřít sice nejde, ale zato můžete zkusit samolepící tapetu, můžete sehnat i praktickou voděodolnou.
Nové podlahy
Velká změna stylu nastává s přemalováním stěny na jinou barvu, dlaždičky můžete polepit určenými samolepkami, které seženete v mnoha e-shopech, nebo si přes ně přelepit 1 cm silnou pracovní desku, pokud ji právě měníte. Ale co s podlahou? Levnou variantou je položení lina, které zase nějaký čas vydrží, nebo chcete-li trochu zainvestovat, zkuste novou laminátovou podlahu. V obchodech pro kutily ji seženete v akci opravdu levně. Můžete vybírat z nepřeberného množství designů. Určitě dejte přednost omyvatelné podlaze před kobercem.
Další nápady
Můžete začít jen maličkostmi – nová držátka, ouška, přidaná světla, drobné spotřebiče v pestrých barvách nebo třeba jen stylové příbory. Vše se počítá. S každou další změnou budete chtít v kuchyni trávit více času.
_tip_