Blíží se advent a s ním i dětmi očekávaný den, kdy dostanou nadílku od Mikuláše. Ačkoliv ten letošní 5. prosinec bude kvůli koronaviru nejspíš trochu jiný, tak to určitě nic nezmění na tom, že některé děti se na Mikuláše a čerty těší, jiné se jich bojí a pro některé to může být až traumatizující zážitek. Jak připravit naše miláčky na tuto událost, aniž bychom v nich zanechali špatné pocity? Poradíme vám v dnešních pěti tipech.
Sdílej článek
1/ Nestrašte děti dopředu
Pamatujete na větu, kterou jste slýchali jako děti: „Nezlobte, nebo vás odnese čert!“ Ano? Tak na ni zase hezky rychle zapomeňte. Podle psychologů je strašení čerty stejně špatné, jako když před koncem prázdnin strašíte učiteli, kteří si vezmou dítě do parády a už ho „naučí“. V dítěti podobnými výhrůžkami vyvoláváte strach a křehčí duše si tak mohou odnést trauma na celý život.
2/ Buďte pro děti oporou a bezpečím
Pokud se vyrazíte na čerty podívat nebo si je pozvete domů, mělo by vaše dítě vědět, že u vás je v bezpečí. Vy jste ta jistota a vždycky tam budete, aby mělo případně oporu, kdyby čerti zaměřili svou pozornost právě na něj. Ve chvíli, kdy budete hrát s čertem, a ještě budete pomáhat dítě strkat do pytle, tak to u dítěte prohrajete na celé čáře. Může vám přestat doživotně důvěřovat, proto si divadlo promyslete do nejmenšího detailu.
3/ Čerti nejsou pro každého
Než se pustíte do mikulášského veselí, zvažte, zda je na to vaše dítě již zralé. Například u úplně malých dětí mohou převlečené maškary přivodit řadu neklidných nocí a nočních můr. Vždycky je potřeba brát v potaz aktuální emocionální rozpoložení dítěte a jeho mentální vyspělost. Pokud s čerty nemáte ještě zkušenost, začínejte postupně. Nejprve třeba jen koukejte z okna, pak se jděte podívat z dálky a teprve poté seznamujte dítě s postavami. Vždy je lepší začínat hodným Mikulášem a andělem než skupinou hlasitých čertů.
4/ Pozor na petardy a alkohol
Pokud chcete starším dětem přeci jen tuto zkušenost dopřát, tak si nejprve prověřte, kdo vám přijde domů Mikuláše, čerty a anděla sehrát. Není nic horšího, než když se k vám domů přiřítí opilá partička, která vám bude všude kolem domu házet petardy. Děti obecně nemají rády hluk, a když se k němu ještě přidá strašlivá maska čerta, tak si buďte jistí, že daný večer minimálně dobře neusnou.
5/ Připravte děti na to, co přijde
Nedávno mi dala tip jedna maminka. „My děti připravujeme tak, že se s nimi učíme novou básničku, aby si před Mikulášem byly jisté a neměly trému. Pak se podíváme na pohádku Anděl Páně, kde vidíme, že čert může být i hodný a že bere do pekla jen ty opravdu nejvíc zlobivé lidi. A hlavně Mikuláš chodí ve školce, kde hrají tuto trojici přímo paní učitelky, které divadlo udělají tak, aby z toho děti neměly doživotní trauma. Navíc jsme s nimi domluvení, že pak řeknou dětem, že další nadílka na ně bude čekat až doma, aby se měly na co těšit. A tam už jde jen o tajemství naplněné punčochy. Děti dají punčochu za okno a pak se jakoby kouzlem naplní a ony vědí, že to byl přeci TEN Mikuláš.“ Myslím, že rada s ukázkami, pohádkami a naučenou básničkou není vůbec špatná. Co myslíte? Stejně jako zachování kouzla mikulášské nadílky.