Jestliže patříte mezi milovníky kávy, patrně si doma melete koupená zrna a možná máte větší spotřebu než jeden šálek denně. Lógr z kávy můžete vyhodit do smetí. Výhodnější ale bude spláchnout jej do odtoku nebo hodit na kompost.
Sdílej článek
Kávovou sedlinu můžete v domácnosti využít a poslouží víc, než se může zdát. Je ekologická a ušetří vám peníze za různé přípravky. Jak s ní naložit vám prozradí pár následujících tipů.
V domácnosti
1/ Při mytí nádobí poslouží místo prášku na zaschlé zbytky či fleky na lince, při spláchnutí do odtoku pomáhá čistit ucpané potrubí a likviduje zápach
2/ Zápach absorbuje i v lednici, dejte ji proschlou do misky a nechejte působit.
3/ Bez obav z poškrábání můžete sedlinu využít na čištění dřevěných ploch. Časem zašlý či opotřebovaný dřevěný nábytek potřete kaší z lógru a trochy vody, po chvíli setřete a přeleštěte vhodným přípravkem.
Při péči o sebe
4/ Kávové zbytky můžete použít také jako peeling na ruce i tělo. Pokožku příjemně zjemní. Můžete přidat trochu olivového oleje a vytvořit kašičku, která bude příjemnější na aplikaci a pokožku promastí.
5/ Při krátké masáži může sedlina pozitivně působit i v boji s celulitidou.
6/ Máte-li tmavé vlasy, lógr jim může dodat lesk. Naneste sedlinu na vlasy, nechejte cca 20 minut působit, pak běžným způsobem vlasy umyjte.
Na zahradě
7/ Sedlinu můžete přidávat do kompostu nebo použít rovnou jako hnojivo. Obsahuje prospěšný draslík. Nechejte ji proschnout a přidejte do květináčů nebo při sázení do záhonu.
8/ Pokud vás trápí slimáci či mravenci, i tehdy sbírejte kávovou sedlinu. Kolem záhonu nasypte piliny, ty zalijte sedlinou rozmíchanou v horké vodě. Pach lógru slimáky odpuzuje a samotný kofein působí jako jed. Mravencům posypejte cestičky, znovu se po nich nevydají.