Dětská rádia na Pigy.cz

Jak děti vybavit na lyže

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sněhu si zvlášť městské děti za letošní zimu zatím moc neužily. Věřte ale tomu, že o to víc se budou radovat na horách. Aby jejich radovánky byly plnohodnotné, uděláte dobře, když jim pořídíte padnoucí vybavení na lyžování. Jak a kde vybrat?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Aby nohy nebolely

Statistiky vydaly poměrně překvapivá čísla: polovina lyžařů, kteří si letos kupovali novou lyžařskou obuv, si pořídila zbytečně velké přezkáče. Někdo si posléze stěžuje, že je bota moc tvrdá, měkká, špatně se zapíná atd. U dětí na dobrých lyžařských botách záleží o to víc, že děti se lyžovat teprve učí a při špatně zvolené obuvi si mohou osvojit nesprávnou lyžařskou techniku. Abyste tomu všemu vyhnuli, zkuste se řídit podle následujících rad:

  1. Vybírejte boty na základě zkoušení, ne naslepo přes internet. Jedině tak vyzkoušíte, jak padnou a jak se dítěti nazouvají.
  2. Boty by neměly být příliš velké – měkká vnitřní bota vždy povolí.
  3. Zapínání vyberte podle toho, jak to dítěti vyhovuje. Dnešní lyžáky už dokážou nohu fixovat i díky jedné nebo dvěma přezkám.
  4. Věnujte se i flexindexu. Ten prozrazuje tvrdost boty. Pokud vám z dítěte roste závodník, je pro něj dobrá vyšší hodnota. U rekreačních dětských lyžařů je flexe kolem 30-65. Pokud ale kupujete značkové boty, tam flexi řešit nemusíte, protože boty jsou navrženy tak, aby byla tvrdost adekvátní věku dítěte.

Hlava v bezpečí

Děti to na kopci často berou šusem a leckdy brzdí po svém, takže chránit jejich hlavu je víc než důležité. Lyžařskou helmu, stejně jako boty, vybírejte vždy s dítětem. Co dítě, to jiná hlava, takže je nutné vyzkoušet, jestli helma opravdu sedí tak, jak má, jestli netlačí, jestli příliš neodhaluje čelo a také, jestli je dítěti pohodlná. Nejčastěji se asi setkáte s helmami vyráběnými buď „injected“ nebo „in-mold“ technologií. Injected technologie vstřikuje speciální pěnu do plastové skořepiny, takže ve finále se místo nárazu rozptýlí do celé helmy. Taková helma je bezpečná, ale poměrně těžká. In-mold přilby jsou lehčí, mají uvnitř silně stlačený odolný polystyren, který je spojený s vnější nárazuvzdornou skořepinou. Po případném nárazu je ale dobré přilbu vyměnit za novou.

Páteřák a brýle

Páteřák, tedy chránič páteře, se u lyžařů vyskytuje čím dál častěji. Jeho ochranná funkce je stejně důležitá jako u helmy. I tady platí, že je nejlepší páteřák vyzkoušet hlavně proto, abyste s dítětem zjistili, jestli mu bude vyhovovat páteřák tvrdý (spojené jednotlivé dílky), měkký (pěna, která se přizpůsobí tělu) nebo vesta s integrovaným chráničem. Ať už objednáte přes internet nebo v obchodě, u každého páteřáku je vždy vyznačena výška lyžaře, pro kterého je vhodný.

A teď to hlavní – lyže!

S výběrem lyží je ideální nechat si poradit ve specializované prodejně. Tam můžete vše zkonzultovat, vybrat na základě zdatnosti dítěte a také samozřejmě podle jeho výšky. Děti mají mít lyže cca po bradu, což odpovídá zhruba 10-20 cm rozdílu proti jejich výšce. U úplně malinkých lyžařů to může být až 30 cm. Radius je u dětských lyží poměrně malý, aby se malým lyžařům dobře zatáčelo, a zároveň výrobci volí i lehké pěnové jádro, díky kterému jsou lyže snadno ovladatelné. Ještě předtím než děti pošlete na sjezdovku, myslete na to, že je potřeba nechat si správně seřídit bezpečnostní vázání. V případě, že lyže vydrží více sezón, nechte seřídit dětské lyže před každou z nich.

Tak ať dobře vyberete! 🙂

A ještě předtím než vyrazíte na hory, mrkněte zase na náš web. Chystáme pro vás článek o lyžařském desateru, které by měl znát každý velký i malý lyžař.

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor