Využití bylinek v kuchyni i při léčbě drobných zdravotních neduh není žádná módní novinka. Naopak při zakládání bylinkových zahrádek se můžeme inspirovat daleko v historii, například v klášterních zahradách. Přesto používání těchto trvalek a letniček není v naší kuchyni pro každého samozřejmost. Jejich pěstování vyžaduje dodržení několika zásad a my je tu pro vás máme.
Sdílej článek
Bylinková zahrádka na balkon nebo do truhlíku je na pohled krásná, a navíc velice užitečná věc. Její využití předem dobře promyslete. Důležité je vědět, zda chcete pěstovat bylinky na grilování, běžné vaření nebo třeba na výrobu kosmetiky. Dále je nutné si říct, kolik jich během roku zpracujete a kolik pro ně máte místa.
Příprava je důležitá
Vše předem naplánovat a nesázet rostlinky bezhlavě do záhonů se vyplatí. Nakupte semínka nebo sazeničky vhodná pro pěstování. Rostlinky z obchodu jsou lepší k rychlé spotřebě. Semínka můžete koupit velmi rozmanitá nejen v hobby marketech, ale i od pěstitelů přes internet, příp. na trzích. A to i v bio kvalitě nebo původní u nás pěstované druhy.
Bylinkový nábytek, plot, truhlíky na balkóně, spirála či záhon v zahradě? Po zvážení možností přichází na řadu výběr a chystání vhodného materiálu. Bylinkový nábytek spočívá v zasazení např. truhlíku přímo do desky stolu, plot můžete vyrobit z palet nebo dřevěných desek a boxů. Většina rostlinek vyžaduje hodně slunce a propustné podloží, protože jejich původní domovinou je Středomoří. Do truhlíku je dobré použít písek a štěrk nebo kamínky společně s kvalitním substrátem. Do atraktivních spirál nebo záhonů se jako základ hodí klidně i drobná stavební suť. Samozřejmě nesmí obsahovat žádné zdraví škodlivé části. Kameny a části cihel poslouží jako potřebná drenáž. Pro obvod stavby spirály, ale i do záhonů se hodí rozměrné kameny, které během dne nasají teplo. To rostlinky čerpají v chladnějších dnech nebo přes noc.
Výběr místa
Místo, na které rostlinku zasadíte, také zvažte. Např. zmiňovaná spirála je krásným doplňkem zahrady a šetří prostor, ale současně tvoří stín, který může být stejně přínosem jako na obtíž. Současně takové záhony tvoří tvář zahrady, proto je dobré mít předem představu o finální podobě. Byliny určené na grilování můžete situovat blíž k místu, kde příprava jídla probíhá, máte-li tu možnost. Běžně divoce kvetoucí byliny, jako je třezalka, divizna nebo mateřídouška, zase připomenou louku, potěší oko i hmyz a při správném zpracování udělají radost podruhé.
Když je málo místa
Každý si nemůže postavit spirálu, která vyžaduje nejméně dva metry v průměru, nebo založit záhon. Bylinky vám porostou i na slunném balkoně či okenním parapetu. Jen je třeba dobře vybrat a správně zasadit. Nejoblíbenější druhy, jako je máta, rozmarýn, tymián, koriandr nebo levandule by vám na balkoně měly růst uspokojivě. Dopřejte jim ale i zde prostor, alespoň v rámci možností. Prostorný květináč nebo truhlík vysypte drenážní vrstvou a použijte vhodný substrát. Mátu a meduňku pěstujte samostatně, zbylé rostlinky můžete sesadit dohromady, ale jen ty, které vyžadují stejné podmínky. Květináče umísťujte na balkon či okno od druhé poloviny května.
Nepečujte příliš
Bylinky zvládají sucho, zálivku proto nepřehánějte. Přesto se řiďte hlavně druhem a tím, zda rostou v záhonu nebo v květináči, kde rychleji vyschnou. Pokud budete chtít růst podpořit, volte výhradně hnojivo určené na bylinky. Výrazně stříhejte na podzim, kdy si můžete také nasušit zásobu na zimu. Prořezání bylinek je vhodné právě s příchodem jara. Zazimování nepodceňte. Citlivé rostlinky vyryjte do květináčů, dopřejte jim světlo a teplotu do dvaceti stupňů se zálivkou jedenkrát týdně. Odolnější keříky můžete zabalit netkanou textilií. Kůrou nebo jehličnatými větvemi přikryjte kořeny. Praktické je keříky popsat.
U této činnosti se můžete kreativně vyřádit a místo kupovaných cedulek využít kameny, střepy dlaždic apod.
_tip_