Dětská rádia na Pigy.cz

Aktuální téma: Koronavirus vs. děti

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Nezvaná návštěva, která zavítala i do Česka, má jméno COVID-19, a bohužel na sebe strhla pozornost takřka celého světa. Není divu. Denně přibývají tisíce nakažených a bohužel i stovky těch, kteří svůj boj s koronavirem prohrají. Velkým štěstím je, že děti jím nejsou příliš ohroženy. I přesto je ale důležité, aby byly co nejvíce chráněny. Mohou se totiž stát přenašeči nemoci, která může zkomplikovat život třeba jejich prarodičům.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

To, co už všichni víme

Psát, kolika lidí už se COVID-19 dotkl, asi nemá cenu. Každou hodinu se napříč světem mění čísla a my se teď chceme ze všech sil snažit, aby se u nás v zemi příliš nezvyšovala. Pokud ale máte podezření, že vy nebo vaše děti mohou být mezi nakaženými, jako první kontaktujte příslušnou krajskou hygienickou stanici nebo využijte linky Státního zdravotního ústavu, které jsou v provozu nonstop.

Jejich čísla jsou:

+420 724 810 106, +420 725 191 367, +420 725 191 370.

Účinná prevence

  1. Čistota půl zdraví

Zrovna včera si dělal můj čerstvě a nuceně „homeschoolovaný“ syn úkol do češtiny. Tématem byla přísloví. A zaznělo tam i ono známé Čistota půl zdraví. V normální situaci je fajn „zdravou špínou“ posilovat imunitu. Teď jsme ale v situaci, kdy se musíme chránit a snažit se vyhnout nezvanému hostu. Dodržujte tedy správné hygienické návyky a naučte je dodržovat i své děti.

Mezi ty základní patří:

  • pravidelně si myjte ruce (teplou vodou a mýdlem, vždy alespoň 20 vteřin), to byste měli opakovat po příchodu domů, před jídlem, po kontaktu s druhými, po smrkání, kýchání atd.
  • kašlejte a kýchejte do předloktí nebo do kapesníku, NE do dlaně
  • smrkejte do jednorázových kapesníků, které po použití okamžitě vyhoďte
  • v případě pobývání venku po kontaktu s čímkoli/kýmkoli používejte dezinfekci na ruce
  • nedotýkejte se obličeje
  • v hromadné dopravě, na nákupu i jinde, kde jsou další lidé, noste respirátor FFP3, nebo alespoň roušku

 

2. Dbejte na stravu

Pokud máte možnost, zásobte se dostatkem ovoce a zeleniny a dbejte na pravidelný přísun vitamínů a také na celkově vyváženou stravu. Pokud máte doma kojence, jako maminka byste se teď po této stránce měla víc než rozmazlovat. Svému dítěti pak kojení dopřejte dle jeho potřeb, protože je to pro jeho obranyschopnost to nejlepší. Jestliže je vaše dítko už samostatným strávníkem, pak do něj zkuste každý den nasoukat aspoň něco zeleného (ano, sama to znám, někdy je to boj), klidně i s příslibem pohádky nebo čehokoliv, co má rádo. V takové výjimečné situaci není od věci zmírnit zásady a pravidla, která platí jindy.

3. Otužujte se
Dobře si vzpomínám, jak jsem jako malá holka sama se sebou soutěžila, jak dlouho vydržím ve sprše pod studenou vodou. Rodiče mě k otužování vedli odmala a možná i díky tomu se mi daří odolávat rýmičkám a nachlazením a jen málokdy je mi zima. Otužovat se můžete i s dětmi společně nebo si z toho zkuste udělat hru, kdy budete třeba počítat, do kolika váš malý otužilec pod studenou sprchou vydrží. Nebo to zkuste jako já. Začněte si zpívat písničku a každý další den přidávejte slůvko po slůvku. Uvidíte, že nakonec se toho dítko chytne a jednoho dne bude chtít vydržel až do konce druhé sloky. Navíc euforické pocity, které nastanou po otužovací kúře, vyplavují do těla endorfiny, které jsou nazývány hormony štěstí a umí lidský organismus zbavovat stresu. I to napomáhá pevnější imunitě.

4. Vyhněte se stresu, bavte se

V případě stresu se do těla naopak uvolňuje kortizol, který krátkodobě může být tělu prospěšný, pokud byste ale byli ve stresu dlouhodobě, může to vaši imunitu oslabit. Děti jsou jak houby a nasávají náladu i vaše emoce, proto zkuste sami být těmi, kteří budou v pohodě, aby byly v pohodě i ti nejmenší.

Jistě znáte spoustu her, případně spoustu z nich máte možnost vymyslet. A nezapomínejte také na ty pohybové. Samozřejmě chápeme, že se spousta z vás dostala do těžké situace. Omezení práce pro někoho znamená omezení příjmů a v případě pravidelných poplatků a hypoték to není nic příjemného, ale nebojte, nějak se s tím popereme, a jistě budou brzy na světě různá schůdná řešení a úlevy pro ty nejvíce postižené. Berte dobu, kdy můžete být s dětmi spolu, jako nařízené volno na to, abychom všichni zpomalili, odpočinuli si a věnovali se jeden druhému. Tak toho volna využijte na maximum.

5. Komunikujte s dětmi i s jejich kamarády

Nikdo z nás neví, jak se celá situace vyvine a jak dlouho budeme muset všechna opatření dodržovat, proto je dobré o tom všem s dětmi v klidu promlouvat a třeba pomocí pohádky jim vysvětlit, oč se jedná, a uklidnit je, že v tom nejsou samy. Ve stejné situaci jsou přeci i jejich kamarádi, se kterými vaše děti mohou být v pravidelném kontaktu třeba prostřednictvím videohovorů.

6. Zůstaňte doma

Pokud je to jen trochu možné, zůstaňte doma. Zatím to u nás není státem nařízeno, ale abychom oslabili sílu COVID-19, je to to nejlepší, čím ho můžeme společně přemoci. Šířit tohoto prevíta totiž mohou i ti, kteří nemají naprosto žádné příznaky, takže pouhý úprk před kašlajícími jedinci nestačí.

Pro víc informací doporučujeme navštívit web MVČR a také hlídat aktuality na stránkách SZÚ.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor