Stříhání je jedna ze základních dovedností, kterou by dítě mělo dobře zvládnout ideálně ještě před nástupem do školy. O tuto činnost se však začne zajímat podstatně dříve – a to cca kolem druhého třetího roku a na nás je, abychom mu v tom nejen pomohli, ale také mu to usnadnili. Při stříhání totiž dítě rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka, a navíc tzv. bilaterální koordinaci – tedy spolupráci obou stran těla současně. A to je pro tak malého človíčka opravdová výzva.
Sdílej článek
Před prvním zkoušením stříhání dítěti opatřete kvalitní nůžky, které budou dobře sedět dětské ruce. V papírnictví najdete například i plastové nůžky, které mají být oproti těm kovovým bezpečnější a dítě s nimi neustřihne nic jiného než papír, ale při vyzkoušení možná sami zjistíte, že ani ten papír se jimi nestříhá moc jednoduše. Nám se doma velmi dobře osvědčily kovové nůžky Maped, které mají ještě takovou „pružinku“, která po sevření čepelí napomáhá jejich rozevření, a základní nácvik je tak s nimi jednodušší. Nůžky byly navíc opravdu ostré a dětem se dobře používaly.
První stříhání
Do prvního stříhání se rozhodně nepouštějte při vaření oběda nebo u velkého úklidu. Nervozitou a nesoustředěností můžete svému potomkovi tuto chvíli znepříjemnit nejen pro tento okamžik, ale možná i navždy. V klidu si tedy sedněte a nejprve dítěti nanečisto ukažte, jak nůžky správně uchopit, a ve vzduchu zkuste i stříhání. Vysvětlete zároveň i pravidla, jak s nůžkami manipulovat, kde je ukládat, jak je přenášet a které věci se smí nebo nesmí stříhat. Možná tím předejdete prostříhaným potahům na sedačce nebo závěsům.
S čím začít?
Nejprve zkoušejte stříhat jen malé úseky, při kterých není potřeba příliš manipulovat druhou rukou s papírem. Ideální k tomu jsou tenké proužky barevného papíru, které dále můžete navíc využít k lepení mozaikových obrázků. Vyzkoušejte ale třeba také proužky s veselými zvířátky nebo hlavičky, na nichž si především holčičky mohou trénovat, jaké to je být kadeřnicí.
Pokud dítě zvládne tyto jednoduché základy, můžete stříhat třeba obrázky nebo pohlednice na části a vyrábět tak pro kamarády jednoduché skládanky. Poté už můžete přejít na základní geometrické tvary, kdy už se projeví spolupráce obou rukou. Až děti nabudou úplné jistoty, podívejte se po jednoduchých vystřihovánkách v dětských časopisech (například Puntík, Sluníčko nebo prasátko Pigy). Nenechávejte vše jen na dětech, ale při jejich prvních krůčkách jim se složitějšími věcmi pomáhejte. Když vás budou sledovat, budou se učit, jak tyto složitější prvky příště zvládnout samy.