Jestliže v této době máte k dispozic zahradu, máte velké štěstí. Vaše dítě má prakticky nepřetržitě možnost být na vzduchu a přitom je v bezpečí. Panelákové děti takovou výhodu bohužel nemají.
Sdílej článek
Na zahradě se děti zabaví, aniž byste museli vzít hračkářství útokem a zruinovat přitom svůj bankovní účet. Především menším dětem úplně postačí to, co jim běžně nabízí domácnost nebo standardní vybavení rodinného domu.
Skákaní je radost
Pamatujete, jak jste v dětství hrávali s ostatními vrstevníky gumu? Je ten pravý čas naučit to i své potomky. Je to jednoduché, a navíc nepotřebujete nic víc než kousek gumy. Pokud už si ale přece jen nejste jistí některými druhy skoků, zapátrejte na internetu, návod snadno najdete.
To je moje zahrádka!
Máte na své zahradě kromě krásně zastřiženého trávníku i záhonky a rádi pěstujete vlastní ovoce, zeleninu, květiny nebo bylinky? Co do toho letos zapojit i svoje ratolesti? Stačí i obyčejné fazole nebo semínka dýně, které si dítě může samo zasadit do kelímku, a až bude rostlinka dostatečně velká a počasí venku stálé, přesadit do záhonku, který bude jen jeho. Určitě ho bude moc bavit dívat se na to, jak mu jeho rostlinky sílí.
Po dráze
Jestliže máte před domem i kousek netravnaté plochy, mohou si děti udělat svou vlastní sportovní dráhu. Vyznačte křídou její začátek a potom kreslete jednotlivé části dráhy. Na jedné se může skákat po jedné noze, potom zase běžet pozadu, pak třeba skákat jako žába. Součástí může být i skákací panák. Zkuste si potom změřit čas a zjistit, který člen rodiny dokáže tuto dráhu zdolat jako nejrychlejší.
Shoď všechny kuželky
Nemáte doma dětské kuželky, a přesto byste si je chtěli zahrát? Postačí vám k tomu PET lahve naplněné malým množstvím písku nebo kamínky. Balón se najde snad na každé zahradě, kde se nacházejí děti, a hra může začít.
Písek a voda
Jestliže máte na své zahradě pískoviště, dopřejte dětem v teplých dnech možnost využití vody v pískovišti. Děti budou sice možná trochu špinavé, ale neskutečně šťastné. Stačí kyblík vody, pár kelímků nebo starého kuchyňského náčiní, které můžete obětovat této hře, a radost bude veliká. Pomocí vody mohou vařit nebo dělat jezírka. Máte-li doma i plastová zvířátka, domečky apod., půjčte je dětem někdy do pískoviště. Hra má potom úplně jiný rozměr.
Pokud najdete zbytek sádry, vyzkoušejte odlitky v písku.
Přírodní tkaní
Přírodní tkaní je moc příjemná aktivita a zapojit se do ní může celá rodina. Rodiče z větviček udělají rám a do něj napnou provázek, ze kterého vznikne tkací osnova. Mezi takto nataženou osnovu potom děti mohou naplétat přírodniny – květiny a delší trávy. Vznikne hezký přírodní „obraz“.
Stavby ze dřeva
Máte-li k dispozici zbytky dřevěných desek a latí, které už jen těžko nacházejí ve světě dospělých využití, zkuste je nabídnout starším dětem. Kolem 10 roku už děti dokáží obsluhovat pod dohledem dospělého ruční nářadí a mohou si z těchto zbytků postavit cokoliv dle vlastní fantazie – indiánský totem, bunkr, ohrádku pro morče, garáž pro autíčka. A vůbec přitom nezáleží na preciznosti, ale především na fantazii dítěte.
_tip_