Co by měly správné dětské botky splňovat a jak je vybrat? V článku jsem pro vás sepsala deset základních pravidel, kterými se řídit.
Sdílej článek
1/ Dítě vždy s sebou
Pravidlo číslo jedna je botu pořádně vyzkoušet. Nesázejte na obkreslené nohy nebo naměřené centimetry. Není nad to boty zkusit přímo na dítěti. Uvidíte, jak se nazouvají a vyzouvají a jak se v nich dítěti chodí.
2/ Nezapomeňte na nadměrek
Počítejte také s ideálním nadměrkem 1,2 cm.
3/ Pozor na šířku
Pozor si dejte nejen na správnou velikost co do délky chodidel, ale také na jejich šířku. Botička nesmí utlačovat prstovou část nohy, která bývá u některých dětí širší než u jiných. Ideální je mít z každé strany 1–2 mm vůli.
4/ Výška nártu
Dbejte také, aby bota seděla s ohledem na výšku nártu.
5/ Tvarovaná vložka ne
Tvarované vložky do bot se již nedoporučují. Nejlepší je volit boty bez podpory klenby.
6/ Flexibilita je důležitá
Botička by dle nejnovějších vědeckých studií měla být co nejvíce flexibilní – tedy ohebná, a to ve všech směrech.
7/ Co nejlehčí
Neměla by být příliš těžká, volte boty co nejlehčí.
8/ Bez tvarování a s rovnou podrážkou
Nedoporučuje se ani vyvýšení patičky a zvednutí špičky boty.
9/ Stélka ven
Doporučuji volit takovou obuv, ze které jde stélka bez potíží vytáhnout a opět vrátit zpět. Jejím vyjmutím a poměřením s chodidlem dítěte si snadno a rychle ověříte, jak bota sedí.
10/ Pravidelné kontroly
Doporučuji kontrolovat velikost bot minimálně jednou do měsíce. Dětem totiž roste noha skokově a během krátké doby mohou z bot najednou vyrůst. Rozhodně se nespoléhejte na to, že vám dítě samo řekne, když jsou mu boty malé. Ani osmileté dítě ještě nedokáže poznat, zda mu bota sedí.