Porodila jste a vaše tělo se z „jiného“ stavu opět postupně dostává do stavu normálního. Jistě vás zajímá, jak to bude s menstruací po porodu. Kdy ji můžete očekávat a jaká bude? A co kojení, dá se během něj otěhotnět?
Sdílej článek
Jak bude vypadat první menstruace po porodu
Špatnou zprávou je, že přesný, ba ani přibližný čas první menstruace po porodu vám nikdo neřekne. Pokud nekojíte, většinou se dostaví asi šest týdnů po porodu, i tak ale počítejte s výchylkami na obě strany. Jestliže kojíte, je rozptyl ještě větší, udává se 12–17 měsíců po porodu. Výjimkou však nejsou kojící maminky, které menstruují od šestého týdne po porodu, nebo ženy, které nemají menstruaci i dva roky. Tělo se zkrátka musí vyrovnat s hormonálními změnami způsobenými těhotenstvím, porodem a kojením.
Záhadou je také intenzita první menstruace po porodu. Není pravidlem, že zůstane stejná jako před porodem. Ženy, které menstruovaly slabě, někdy překvapí mnohem silnější krvácení, a naopak ženy se silnou menstruací se najednou těší ze slabší periody. Tyto změny se mohou během dalších cyklů upravit – anebo také ne. To stejné platí i s bolestmi v podbřišku. Před menstruací vás rovněž může potrápit premenstruační syndrom, projevující se zejména přecitlivělostí, změnami nálad, únavou, bolestmi hlavy, úzkostí i ztrátou sebekontroly.
Počítejte s tím, že v průběhu kojení může být vaše menstruace různě nepravidelná a různě intenzivní. Vše by se mělo dostat do normálu až po ukončení kojení. Pokud ovšem zakoušíte opravdu obtížný premenstruační syndrom, krvácíte déle než sedm dnů, máte velmi silné krvácení, které znemožňuje normální fungování, či vás trápí intenzivní křeče v podbřišku, poraďte se s lékařem.
Kojení a menstruace
Skvělé je, že perioda nemá žádný vliv na kvalitu vašeho mateřského mléka, takže můžete bez obav dál kojit. Miminko však může mléko krátkodobě odmítat, protože menstruace se někdy podepíše na jeho chuti. Možná také zaznamenáte sníženou tvorbu mléka, vše se však po skončení menstruace upraví.
Mohu otěhotnět, pokud kojím a nemám menstruaci?
Možná jste někde slyšela, že pokud kojíte často, aspoň co čtyři hodiny a také v noci, neotěhotníte. Je to možné, ale v žádném případě spolehlivé. Během kojení se kvůli hormonu prolaktinu, jenž má na starost laktaci, opravdu blokuje funkce vaječníků, které neuvolňují vajíčka, takže je opravdu nemožné otěhotnět. Nikdo však neví, zda vaše tělo náhodou zrovna neuvolňuje první vajíčko po porodu, které by sexem mohlo být oplodněno.
Popřemýšlejte proto o vhodné antikoncepci, pokud nechcete další miminko. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že místo menstruačních pomůcek budete shánět těhotenský test. Pro kojící maminky je nevhodná kombinovaná antikoncepce, která kromě gestagenů obsahuje také estrogeny. Ty by přecházely do mateřského mléka. Proto se vždy před gynekologem zmiňte, že kojíte. Můžete užívat gestagenní nekombinovanou antikoncepci, nitroděložní tělíska, spermicidy či bariérovou antikoncepci.