Ruku na srdce, jak často koukáte na Facebook a Instagram? A jak často tam sdílíte obsah týkající se vašich dětí? Sociální stopu si na internetu netvoří jen samy děti, ale tu první jim tam často vytvoříme už my rodiče, když sdílíme jejich fotky a videa. Někdy i dost důvěrné. Kdy je takové využívání sociálních médiích za hranou? A co je to tzv. sharenting? Dočtete se v dnešním článku.
Sdílej článek
Co je to sharenting?
Sharenting nebo také oversharenting je pojem, kterým označujeme nadměrné využívání sociálních médií rodiči, kteří na nich sdílejí obsah s vlastními dětmi (většinou jsou tyto děti i ve věku, že nejsou schopné vyhodnotit kroky svých rodičů). Jde tedy o složeninu ze slov share (sdílet) a parenting (rodičovství). Dokonce se dnes setkáváme s tím, že rodiče zakládají na sociálních sítích i profily svých nezletilých dětí, kde jim jakoby vedou online deníček a fotograficky nebo prostřednictvím videa sdílí jejích vývoj v průběhu let.
Sharenting má negativní dopad na sebevědomí dítěte
A právě takovéto kroky nás rodičů se stávají v posledních letech velkým problémem. Často svým dětem totiž „zavaříme“ i do budoucna. Kromě toho, že se jim za pár let budou spolužáci smát, že jejich matka zveřejnila fotku z nočníčku, jim hrozí i mnohem větší nebezpečí. Například zneužití obnažených fotek k nelegální pedofilní pornografii. Na webu e-bezpeci.cz, který se této problematice mimo jiné věnuje, se například píše: „Sharenting má negativní dopad na sebevědomí dítěte, a to díky negativním reakcím internetového publika na sdílené materiály. Dítě – konfrontováno s obsahem, který jeho rodiče sdílejí, pak může mít problém s utvářením vlastní identity, oddělené od online identity, kterou mu vytvořili v internetovém světě jeho rodiče.“
74,29 % českých rodičů sdílí na svém profilu obsah se svými dětmi
Tématu sharentingu se věnoval v českém prostředí také společný výzkum Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti O2 Czech Republic. Dle něho 74,29 % českých rodičů aktivních na sociálních sítí umisťuje na svůj vlastní profil fotografie svých dětí. Současně více než 19 % má fotografie dětí umístěny v cloudu a 3 % dotázaných má pak vytvořenou speciální webovku, kam fotografie ukládá. Dle výzkumu až 80 % rodičů zpřístupňuje fotografie dětí svým příbuzným (prarodičům a sourozencům) a téměř 42 % svým přátelům. Co je ale alarmující, že zhruba pětina rodičů sdílí fotografie, na kterých jsou jejich děti částečně obnaženy, a ještě je možné určit jejich identitu.
Proto, prosím, než se rozhodnete publikovat jakýkoliv příspěvek se svým potomkem, zkuste se do něj vžít, až mu bude třeba 15. Opravdu by chtěl, aby po internetu kolovalo video, kterak v jednom roce rozmazal hovínko po postýlce?