Současná situace na Ukrajině a neustálý přísun nových informací v nás vyvolává mnoho emocí, mezi něž patří úzkost a strach. Bohužel se tyto emoce nevyhnou ani dětem, které často pojmu válka ani nerozumí. Jak s dětmi mluvit o válce, aniž bychom ji způsobili trauma? A jak se nepoddat úzkostem a zůstat v klidu? Sdílíme rady centra Locika, která poskytuje odbornou pomoc dětem a rodičům v těžkých situacích.
Sdílej článek
O válce je bolestné mluvit, a to nejen s dětmi. Avšak vzhledem k tomu, že děti mají přístup k médiím, je téměř nemožné je ochránit před děsivými a matoucími světovými událostmi nebo dezinformacemi. To, jak bychom měli s dětmi mluvit, závisí na jejich věku, otázkách, které kladou, jejich citlivosti, ale i na našem vlastním politickém a morálním přesvědčení.
Ať už se cítíme jakkoliv ohledně toho, co se aktuálně děje, chceme povzbudit děti, aby se i nadále zajímaly o svět, vážily si míru a bez obav za námi chodily s dotazy a obavami a důvěřovaly v to, že svět může být bezpečné místo.
Zdroj: Centrumlocika.cz
Nesmíme zapomínat ani sami na sebe. Mnozí z nás aktuálně prožívají nepříjemné pocity, včetně strachu. Strach je velmi silná a náročná emoce. Prožívání strachu se proto snažíme bránit. Třeba tím, že o něm a o tom, co ho spouští, nemluvíme. Jenže právě nyní cítit strach dává naprostý smysl a je to v pořádku. Je v pořádku nebýt v klidu a chtít si o tom promluvit, sdílet své pocity s někým, komu důvěřujeme. Zde je několik rad od Centra Locika, jak se s podobnými pocity vyrovnat.