Příroda nám nabízí spoustu užitečných věcí. Zapomeňte na chození do lékárny pro čaje a sirupy, zajděte si na průzkumnou procházku, sbírejte bylinky a zkuste doma vlastní produkci. Uvidíte, že většina postupů vůbec není složitá.
Sdílej článek
Jitrocel
Jitrocel kopinatý je skvělá léčivka a působí hlavně proti kašli. Sladký jitrocelový sirup je vhodným způsobem, jak jej do těla dostat. Jeho příprava zabere jen pár dní.
Jak vyrobit jitrocelový sirup?
Nachystáme si jitrocelové listy a cukr krystal v poměru 3 díly listů na 2 díly cukru. Listy jitrocele omyjeme, osušíme a nakrájíme je na větší kousky. Do čisté sklenice klademe vždy vrstvu listů, kterou poprášíme vrstvou cukru. Vrstvy mezi sebou utlačíme, skoro jako bychom dělali nakládané zelí, abychom ve sklenici neměli mnoho vzduchu.
Naplněnou sklenici zavřeme a necháme ji zakrytou na teplém místě – například nahoře na kuchyňské lince. Pokud je sklenice větší a lístky se nedaří udržet na dně, vložíme nahoru nějakou čistou omytou těžší věc, klidně i kámen, aby je zatížila.
Sirup bude hotový za pár dní, otázka je za kolik. Naše první várka byla připravena k použití za deset dnů, jiná dřív. Počítejte pro jistotu zhruba s pěti dny a sirup pravidelně kontrolujte. Výsledný produkt by měl mít barvu a chuť jako ten z lékárny – tmavý a sladký. Hotový sirup scedíme a uchováváme v uzavřené sklenici v ledničce. Pokud jste ovšem na sirup nahoře na lince zapomněli, může začít kvasit (poznáte to podle chuti a barvy), pozor na to, takový už se k užívání nehodí.
Ze zbylých listů, které obsahují ještě spoustu cukru, můžeme připravit dobrý čaj. Stačí je pouze zalít horkou vodou.
Maliník
Maliník má vysoký obsah vitamínu C a naše babičky by řekly, že maliníkový čaj skvěle připraví ženu na porod. Slibuje zmírnění bolestí a zkrácení druhé doby porodní. Ani po porodu nemusíte s jeho pitím přestat, pomáhá v navrácení dělohy do původního stavu a zkrátí dobu krvácení. Pokud kojíte, miminku nijak neuškodí. Musí se však jednat o listy z volně rostoucího maliníku, zapomeňte tedy na oškubávání keřů na vlastní zahradě. Jednu až dvě lžičky nakrájených čerstvých nebo sušených lístků přelejte vroucí vodou a nechte stát asi deset minut. V těhotenství se hodí pít dva hrnky denně od šestého týdnu před porodem.
Jahodník a ostružiník
Spolu s maliníkem můžete klidně používat i jahodníkové a ostružiníkové listy. Jahodník je výborný při průjmu, cévních obtížích i rozpadání a vylučování močových kamenů. Ostružiník uklidňuje při kašli a poruchách menstruace.
Kontryhel
Ještě lepší volbou, pokud vás trápí nepravidelná menstruace a jiné ženské obtíže, je kontryhelový čaj. Dá se pít také v těhotenství, pomáhá při špatném spánku, horečkách, pokud se potýkáte s hnisajícími ranami nebo vám zrovna vytrhli zub. Kontryhel stačí nasušit a pak polévkovou lžíci sušených lístků zalít vařící vodou a nechat čtvrt hodiny louhovat. Ideální je pít dva až tři hrnky denně nebo při zánětech v ústech kloktat.
Náš krátký výčet pochopitelně nepostihl všechny bylinky. Nasbírejte si také kopřivy či šalvěj na čaj, sedmikrásky na salát, hluchavku i pampelišky.