Všichni chceme našim dětem na Vánoce splnit všechna jejich přání a s úsměvem pak sledovat jejich nadšení při rozbalování dárků. Někdy se ale děti v dopise pro Ježíška rozepíší až příliš a rodiče musí počet balíčků pod stromečkem lehce regulovat. Kolik dárků je už moc, a kolik tak akorát?
Sdílej článek
Asi žádný rodič nechce vidět na Štědrý večer smutné obličeje svých dětí, proto je vždy lepší držet se jejich přání a pokusit se jim nadělit to, o co si opravdu napsali. Aby si ale dítě naplno užilo vše, co pod stromečkem najde, je potřeba, aby nebylo množstvím dárků zahlcené. Představte si, jak dlouho by asi trvalo rozbalit takových dvacet balíčků. Stihlo by si s každou z těch věcí pohrát? Pravděpodobně ne. Daleko lepší je volit strategii méně dárků větší hodnoty, které budou kvalitní a dlouho vydrží a s kterými si děti opravdu vyhrají. Zkrátka méně je někdy více. Proto letos nehrajte na počty, ale soustřeďte se radši na kvalitu a za každým dárkem hledejte přidanou hodnotu. Jak asi tušíte, žádné univerzální pravidlo, které by vám poradilo, kolik dárků je tak akorát, zkrátka neexistuje. Za sebe ale mohu říci, že čím menší dítě je, tím méně dárků dokáže během jednoho večera vstřebat a doopravdy se z nich radovat.
Dva jsou málo, dvacet moc
Počet dárků si tedy dopředu rozmyslete a nejlépe si rozepište na papír, co které dítě konkrétně dostane. Nezapomeňte, že dárky by měly být velikostně co nejvíce rovnocenné u všech vašich potomků. U nás letos zavádíme pravidlo pěti dárků, které pod stromečkem nechceme překročit. Tříleté a dvouleté dítě totiž více balíčků vstřebat zkrátka nedokáže, a kromě toho nás během svátků čekají ještě Vánoce u babiček, strýčků a tetiček, kde děti dostanou spoustu dalších věcí.
Jak krotit babičky
Dárky od širšího příbuzenstva jsou samy o sobě velké téma. Sami se totiž můžete snažit regulovat počty dárků, jak chcete, ale k čemu to je, když pak z návštěv odvážíte plné kufry nepotřebných hraček, které vám zamoří celý byt a stejně si s nimi nikdo nehraje? Ideální je domluvit se s příbuznými na tom, co konkrétně mají dětem k Vánocům pořídit. Další variantou pak je, požádat příbuzné, aby dětem nic nekupovali, a nabídnout, že jim na místo toho mohou například přispět na spořicí účty. Pozor, většina babiček se s tímto řešením nespokojí, a není divu. Všichni zkrátka chtějí pocítit tu dětskou radost z nové hračky. Tak a co jim to zkrátka dopřát? Když už jsou ty Vánoce…