Dětská rádia na Pigy.cz

První přespávačka mimo domov. Jak na ni?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Chcete si s partnerem poprvé po narození vašeho drobečka udělat hezký večer a plánujete ho dát na přespání k babičce? Anebo přijde doba letních prázdnin vhod k tomu, aby se dítko poprvé vydalo na noc ke kamarádovi? Jak jej nejlépe připravit a jak si užít hezký večer bez toho, aniž byste byli v myšlenkách stále s dítětem?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Vyberte osobu, kterou dítě zná

Pokud jde dítě někam spát úplně poprvé nebo je ještě malé nebo je úzkostnější, měla by mu být osoba, u které přespí, dobře známá. Ať už je to babička, teta, či kamarád s milou maminkou. Dítě si bude jistější a pravděpodobně tak nebudete muset řešit, že večer nechce usnout a usedavě pláče. Samozřejmě, máte-li doma malého pohodáře, jistě zvládne večer i s najatou slečnou z agentury.

S dítětem mluvte

Pokud máte už starší dítě, které nikdy nebylo na noc mimo domov, protože buď nebyla příležitost, nebo se toho obávalo, zeptejte se ho, zda by to chtělo zkusit třeba teď u kamaráda. Případně můžete pro začátek pozvat na noc kamaráda vy k vám.

Má váš potomek nějaké konkrétní strachy? Snažte se společně vymyslet řešení každého z nich. Když dítě uvidí, že všechny obavy mají řešení, nebude se tolik bát.

Předejte důležité informace

Jestliže jde malé batole poprvé spát například k babičce, informujte ji o jeho zvycích a večerní rutině, do které může patřit například kaše před spaním, teplé mléko, čtení knížky nebo zpívání oblíbené písničky. Večer tak bude mnohem pohodovější.

Předejte i další důležité informace. Vaše kamarádka určitě uvítá, když bude vědět, že má dítě občas (nebo často) večer problém usnout a propuká v pláč nebo že se v noci budívá kvůli nočním děsům.

Oblíbení společníci

Nezapomeňte dítěti přibalit oblíbené společníky – polštářek, plyšového medvídka, knihu s vybranou pohádkou.

Domluvte se, co a jak

I když máte pohodové dítě, může se stát, že ho nakonec večer přemůže stesk po vás a bude chtít domů. Domluvte se s hlídací osobou předem, jak budete v tomto případě postupovat. Vy znáte své dítě nejlíp a víte, zda pomůže například telefonát – dítě ještě více rozesmutní, anebo ho naopak uklidní? Vozit dítě domů po minutovém pláči pravděpodobně není potřeba a nejspíš se ho hlídací osobě podaří uklidnit, ale co když dítě pláče už půl hodiny?

Přizpůsobte řešení svému dítěti. Někdy si dítě popláče, ale vydrží a ráno je rádo, že přespávačku zvládlo, jinému se opravdu stýská a bude rádo, když si ho odvezete domů a přespávačku zkusíte třeba o pár měsíců později.

Neříkejte dítěti, jak se vám bude strašně stýskat

Univerzální rada, která neplatí jen pro přespání, ale třeba i pro delší pobyty na škole/školce v přírodě nebo táboře. Neříkejte dítěti při loučení ani později do telefonu, jak se vám bude strašlivě stýskat, nepište to do SMS ani dopisů. Taková informace dítě rozesmutní a vše bude hned těžší. Dítě potřebuje, abyste mu byli oporou, ne smutnícím uzlíčkem nervů.

Stejně tak mu nevolejte, jen abyste mu sdělili, že křeček Ferda se odebral na pravdu boží. Táboroví vedoucí by mohli vyprávět, jak taková informace dokáže rozložit celou skupinu dětí, která pak plačící vzpomíná na všechny své zemřelé mazlíčky.

Jak připravit sebe?

Máte obavy, že se vám bude po drobečkovi stýskat? Domluvte se s hlídací osobou, ať vám dá jednou/párkrát za večer vědět, jak vše probíhá. Určitě tak budete klidnější.

Jestliže podobnými obavami netrpíte, i tak mějte u sebe mobil, kdyby dítě například začalo zvracet či dostalo teplotu.

Užijte si, co jste si na večer naplánovali. Mnohdy platí, že zatímco se rodiče obávají, jak na tom dítě je a dlouho vysněný večer v oblíbené restauraci nakonec spíš přetrpí, protože neustále hledí na mobil a přemýšlí, dítě u babičky spokojeně poslouchá pohádku a na rodiče si ani nevzpomene.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor