Aby spolu sourozenci dobře vycházeli si přejí asi všichni rodiče, přesto nejsou sourozenecké vztahy vždy sluncem zalité. Co jako rodiče (ne)dělat, abychom nevědomky neponičili vazby mezi našimi dětmi?
Sdílej článek
Nesrovnávejte
Dospělí často používají srovnávání dětí mezi sebou za účelem jejich motivace. Podívej, Anička má jedničku, jakto, že ty máš zase pětku? Vojtíšek už to dávno spapal, co to tobě tak trvá? A mohla bych pokračovat. Jak asi tušíte, tímto stylem dítě k ničemu nemotivujete, právě naopak. Kromě toho, že si bude připadat úplně k ničemu, v něm zažehnete jiskru závisti a nenávisti vůči svému sourozenci. Každá další podobná poznámka pak bude ten plamínek živit a posilovat.
Nedělejte soudce
Neshody, hádky a boje jsou u sourozenců v dětském věku zcela běžné, nemusíte si tak dělat vrásky, že jsou u vás doma na denním pořádku. Jako rodič máte možná tendence za děti jejich spory řešit, a to i přes to, že často nevíte (i když si myslíte, že víte) na čí straně je pravda a jak to vlastně celé bylo. Zkuste je nechat, aby si problémy mezi sebou vyřešily samy. Vyvarujete se tak nespravedlivému postoji, který by mohl jednu stranu mrzet. Zároveň je také naučíte, že jejich problémy za ně nikdo jiný nevyřeší.
Nepodporujte je v soupeření, budujte týmového ducha
Soupeření jako takové nepřináší vzájemnou spolupráci, ale posiluje rivalitu, která k láskyplnému vztahu nepovede. Namísto toho se pokuste budovat týmového ducha pomocí různých her, kde mohou hrát spolu například proti rodičům, nebo společně něco vytvářet. Naučíte je tím navíc pracovat v týmu i v budoucím životě.
Budujte v dětech empatii
Pro hezké sourozenecké vztahy je také prospěšné, když budete děti podporovat v tom, aby si pomáhaly a vzájemně se o sebe staraly. Nesmíte je však nutit na sílu, v takovém případě to nebude fungovat.
Nenuťte je být neustále spolu
Je důležité zajistit dětem i nějaký čas od sebe, aby si mohli odpočinout a následně se na sebe těšit. Skvělé také je, když se vám podaří trávit s nimi čas i odděleně, aby měl každý z nich alespoň občas vaši plnou pozornost.
Společný koníček
Velmi prospěšné je také objevit něco, co je baví, a co mohou dělat společně. Ať už jde o nějaký sport, hru na kytaru, nebo třeba hraní deskovek.