Jako rodiče neradi vidíme jak naše dítě čelí neúspěchu. Proč je důležité nechat ho občas prohrát a následně se s tím vyrovnat?
Sdílej článek
Je naší přirozeností chránit dítě před bolestí. Fyzickou i duševní. Když se učí chodit, musí nejdříve opakovaně upadnout, znovu se zvednout a zkoušet to pořád dokola než bude samostatně stát a běhat. Přesto nám to láme srdce vidět ho naříkat a vztekat se u každého nezdaru. Toto pravidlo platí i u proher, které mohou dítko zranit duševně.
Nechat potomka prohrát nebo zažít zklamání není k zahození. Než ho ochraňovat před každým pádem je občas prohra k dobru rodiče i dítěte. Zjistí jaké je být zklamaný, nebýt nejlepší a nalezne společně s vámi způsobit jak se s neúspěchem vyrovnat. Jak se z chyb pro příště poučit. Platí heslo „Co mě nezabije, to mě posílí“.
Učit se z chyb je důležitá vlastnost – pomáhá dítěti být odolnější a dospět ve zralou, šťastnou a úspěšnou osobu.
Sedět a koukat jak dítě čelí neúspěchu není jednoduché. Pro mnoho rodičů je to nepřijatelná cesta. Instinkt velí vyskočit a dítě ihned zachránit. Pokud zvolíte tuto cestu výchovy, v budoucnu se setkáte s utkvělou představou potomka, že všechny chyby za něj může někdo napravit, místo toho, aby převzalo odpovědnost.
Jako rodič můžete dítěti pomoci nejlépe tím, že ho necháte poučit se z chyb. Jak ho můžete podpořit?
- Řekněte mu, že nečekáte, že bude dokonalé, to není nikdo. Ujistěte ho, že jej milujete a milovat budete za všech okolností
- Přestaňte ho pořád zachraňovat. Podporujte samostatnost a zodpovědnost
- Řekněte mu jakých chyb jste se dopustili vy a jak se s nimi vyrovnali
- Upozorněte na slavné osobnosti z historie, které nejdříve selhali a přesto uspěli a stali se slavnými
- Ukažte mu, že na každé prohře je něco pozitivního – musí se více učit, více trénovat nebo najít jiné účinnější řešení
- Chvalte ho za každou vyvinutou snahu
_tip_