Pěstování s dětmi může být nejen zábavné, ale i velmi poučné. Děti pochopí, jak se starat o živé rostlinky a naučí se trpělivosti. Začít můžete třeba řeřichou. Je zdravá, obsahuje mnoho vitamínů a minerálů a na pěstování je nenáročná. Děti budou navíc nadšeně pozorovat, jak jejich rostlinka roste a nakonec si na ní i pochutnají.
Sdílej článek
Řeřicha a její účinky na zdraví
Řeřicha byla pro své léčebné účinky známá už ve starověkém Egyptě. Je bohatým zdrojem vitaminu C, vitaminů B, E a K, beta karotenu a minerálních látek, z nichž největší zastoupení má draslík, vápník, hořčík, zinek, železo, draslík a jód. Nezanedbatelný je i obsah vlákniny a esenciálních aminokyselin. Vitaminu C má dokonce více než pomeranč, vápníku více než mléko a železa více než špenát.
Skvěle pročišťuje krev, pomáhá proti chronické únavě, snižuje vysoký krevní tlak a posiluje imunitní systém. Jí se výhradně v syrovém stavu a hodí se k dochucení salátů a pomazánek nebo si jí můžete nasypat na pečivo.
Jak pěstovat řeřichu?
- Nejprve si pořiďte kvalitní semínka řeřichy speciálně určené pro klíčení nebo microgreens. Seženete je například v prodejnách zdravé výživy nebo na internetu.
- Pro pěstování dále budete potřebovat plochou a mělkou nádobu, do které položte vatu nebo netkanou textilii.
- Vatu jemně zatlačte a navlhčete. Vata by neměla plavat ve vodě.
- Na vatu rovnoměrně rozprostřete semínka řeřichy.
- Pak už stačí udržovat v misce dostatek vlhkosti pro klíčení.
- Klíček by se měl objevit za 1 až 3 dny.
- Řeřichu můžete sklízet od 4. dne jejího růstu ustřihnutím ve výšce 1 cm nad substrátem.
- Řeřicha se nekonzumuje s kořínky.
- Sklidit ji můžete najednou a uchovat v lednici nebo ji postupně stříhat. Řeřichu nenechte přerůst, zkonzumujte ji asi tak do týdne od zasetí.