Dětská rádia na Pigy.cz

Ještě stíháte! Inspirujte se tipy na jednoduchou jarní výzdobu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

S přicházejícím jarem máme větší potřebu doma uklízet a zdobit. Už jen proto, že ve slunečním světle je každé smítko více vidět a jarní výzdoba po zimě zlepší náladu. Dá vědět, že je před námi pro většinu z nás příjemnější část roku.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

U výroby některých dekorací si rádi odpočineme sami. U jiných je ideální, když do kreativního tvoření můžeme alespoň částečně zapojit děti. Mají dobré nápady, vidí možnosti, které my ne, jsou vděčné za společnou aktivitu a pocit důležitosti. Obzvláště během období, které nyní prožíváme, kdy vyžití pro děti není tolik, jak jsme běžně zvyklí, se každá zábava hodí.

Jak začít

Při výrobě dekorací je užitečné na začátku zvážit naše schopnosti a dovednosti. Vše můžeme koupit, ale to neudělá takovou radost jako doma vyrobené. Dobré je si před samotným tvořením ujasnit, kde má jaká dekorace být, zda spolu vzájemně mají ladit, jaký chceme použít materiál, kolik investovat peněz. Pokud chceme větší výzdobu na zahradu či před dům, vyplatí se promyslet její výrobu s předstihem a zajistit si materiál. Mnoho inspirace nabízí internet, obchody, časopisy, domácí zásoby i samotná příroda. Nejlepší je využít, co příroda nabízí (bez její devastace), a omezit umělé materiály.

Jdeme na to

Větvičky všech velikostí se vždycky hodí. Nasbírejte popadané drobné větve pod břízou, jsou ideální, protože se snadno tvarují, dobře se s nimi pracuje. I samostatně ve váze vypadají skvěle, ať je nabarvíte, nebo necháte přírodní. Pokud seženete silné březové větve, aniž byste ji museli ořezat či porazit, budou se hodit na velké venkovní výzdoby.

Skořápky od vajíček udělají velkou službu. Mohou se rozbít a střepy nalepit např. na věnec, barvit, vyplnit další dekorací, přivazovat, plnit do košíčků, vazeb. Jsou skvělé, sbírejte je pár dní předem.

Staré květináče můžete nabarvit nebo polepit, získají nový vzhled. Zbytky stuh a mašliček ještě poslouží. Z odstřižků látek vytvoříte závěsné ozdoby (ptáčky, vajíčka, zajíčky…) na zavěšení nebo připevnění kamkoliv. Dobře poslouží korpus na věnec, který vám zbyl od Vánoc. Stejně tak svíčky. Nevyhazujte ani dřevitou vlnu, která se používá např. jako výplň balíků, udělá perfektní službu opakovaně.

Na zahradu se hodí natřené a ozdobené palety, bedýnky či truhlíky vyplněné květinami, zápichy, prostě čímkoliv. Drobnější vazby do trávníků i záhonků. Nemusíte utrácet žádné peníze nebo jen drobnější částky za květiny a dekorace, které vám vydrží do dalších let. Jednu investici bych ale přeci jen doporučila. Pořiďte si tavnou pistoli. Když budete tvořit častěji, oceníte ji.

Tipy na jednoduchou dekoraci, kterou zvládnete v pár minutách

Březové tenké větvičky vytvarujte a stuhou svažte do věnce či „osmičky“, připevněte jakoukoliv dekoraci. Věneček nebo více malých věnečků, mašličky, skořápky, kytičky… Celé zavěste na provázek a jednoduchá výzdoba vchodových dveří je na světě.

Starý květináč nabarvěte libovolnou barvou, ovažte stuhou nebo obalte do látky, přilepte drobnou dekoraci, vložte jarní květinu.

 

Březové větvičky nalámejte, svažte stužkou do malých otýpek, zkombinujte s další dekorací a klidně jen položte společně do misky nebo na vhodný talíř.

Větví nasbírejte více, ve váze vypadají skvěle. Část můžete nabarvit a zkombinovat s přírodními.

Pokud si netroufáte na žádné výtvory, jarní hrnkové květiny naskládané v dřevěné bedýnce udělají perfektní službu.

Tyto dekorace se hodí kamkoliv do bytu i zahrady.

Dětské dekorace

Chcete-li něco více dětského, stačí opět pohledat inspiraci a prohledat skříně. Ani zde není nutné utrácet. Pomohou provázky, stuhy, knoflíky, kousky látek.

Ušijte třeba voňavé slepičky. Stačí na ně dva čtverečky látky sešité do „polštářku“ a vycpané jakoukoliv výplní smíchanou s bylinkami (nemusí být). Sešít slepičku není pracné ani v ruce, stačí si pohlídat všití zobáčku, hřebínku, nohou a poutka na správná místa. Vše sešijte z rubu, otočte, naplňte, zašijte otvor, připevněte oko. Na doplňky poslouží kousek plsti a provázku.

Dětský pokoj rozzáří veselá zvířátka k zavěšení. Podle papírové šablony vystřihněte z tenké plsti zvířátka. Posloužit může i jiná textilie nebo barevný papír. Zvířátka přilepte na stuhu, ozdobte veselými knoflíky nebo využijte cokoliv jiného, co doma najdete. Hotovou stuhu připevněte např. na garnýž nebo k lustru. Pokud nalepíte zvířátka na stuhu za sebe, nikoliv pod sebe, a řadu prodloužíte, vznikne vám veselá girlanda přes celé okno nebo nad postýlku. Stejnou šablonu můžete použít i jako zápich do květináče, nalepit na kolíček, příp. připevnit kamkoliv dle vlastní invence.

Oba tipy jsou rychlé, velmi snadné a do výroby můžete bez obav zapojit i děti. Z výsledku pak budou mít o to větší radost.

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor