Ne vždy jsou předepsaná antibiotika nutná. V některých případech pomůže i jiný lék nebo homeopatikum.
Sdílej článek
Uvědomme si hned na začátku, že antibiotika nejsou všelék. Dokáží výrazně pomoci, ale při špatném předepsání nebo nesprávném užívání mohou uškodit. Jsou neúčinná při virových onemocněních, rýmě a nachlazení. Často je lékaři předepisují při zánětech ucha, spíš jen proto, aby léčbu urychlili. Ve většině případů se však ucho vyléčí samo.
Krom toho, že antibiotika zabíjí špatné bakterie, dokonale vyčistí střeva od těch správných. To vede často k plynatosti a nadýmání. Během léčby se proto doporučují jíst jogurty se živou jogurtovou kulturou.
Pokud bere vaše dítě antibiotika několikrát do roka, může to mít neblahý vliv na jeho pozdější chrup. Při častém užívání také léky ztrácí na účinnosti a tělo se vůči nim stává imunním. Antibiotika zabírají jen při infekčních onemocněních způsobených bakteriemi. Pokud si lékař není jistý, co dítěti je, je lepší udělat jednoduchý krevní test než předepisovat zbytečná léčiva.
Ovšem když už antibiotika berete, doberte je do konce. Mnoho dospělých lidí a stejně tak i jejich potomků má tendenci přestat léky brát ihned, jakmile se jim udělá lépe. Chyba! Některá onemocnění jako např. angína potřebují celých 10 dní na usmrcení všech bakterií.
_tip_