Příchod chladného počasí přímo vyzývá k nastydnutí, občas se tomu neubráníte ani u těch nejmenších. Zvláště posmrkává-li celá rodina.
Sdílej článek
Nejenže se bude miminku špatně dýchat, ale kvůli těmto obtížím se moc nevyspíte ani vy sama. Jedno pořekadlo říká: „Léčená rýma trvá týden, neléčená 7 dní“, tak jak se z toho nezbláznit a urychlit ozdravný proces? Máme na to několik rad.
1. Odsávačka hlenů
Nejzákladnější věc se výbavě maminek. Miminko neumí samo smrkat, a tak mu ulevíte jenom vy. Odsávačky na „ústní pohon“ jsou vcelku k ničemu, nic moc s nimi nevytáhnete, i když naše maminky je používat musely. Zvolte raději odsávačku připojitelnou na vysavač. Odsávejte, když je to opravdu nezbytné, pokud budete odsávat příliš často, budou se hleny tvořit čím dál tím více a ocitnete se v začarovaném kruhu.
2. Nosní kapky a roztoky
Kapky zvolte podle doporučení lékaře, nejoblíbenější je značka Libenar, kterou můžete používat u miminek již od narození. Ředění hlenu kapkami a roztoky je zásadním pravidlem, jak se vyhnout komplikacím, jako je např. zánět středního ucha. Na odstraňování zaschlých nudliček volte slanou vodu nakapanou na ušní čisticí tyčince, skvělá je např. Vincentka.
3. Sledujte barvu
Pokud se hlen začne zabarvovat do zelené barvy, neváhejte a poraďte se s lékařem. Tmavá barva může znamenat nejen silnější zahlenění, ale i virové onemocnění.
4. Podložte postýlku
Podložte miminku postýlku pod hlavou několika knihami, aby nespalo v rovině. Hlen bude při spaní stékat dále do krku a děťátko i vy se lépe vyspíte.
5. Pobyt venku a studený vzduch
Pokud trpí miminko jen rýmou, nic nebrání tomu, pořádně ho nabalit a vyrazit na procházku. Na čerstvém a chladnějším vzduchu se lépe dýchá a nos se uvolňuje. Nezapomeňte na čepici! Doma nárazově větrejte, teplejší vzduch sliznici naopak v případě rýmy dráždí a ještě více ucpává nos.
_tip_