Právě v období těhotenství je péče o zuby velice důležitá. Hormonální změny a zvýšená chuť k jídlu mohou zadělat na vážný problém.
Sdílej článek
Změna pH
V těhotenství vás kromě toho mohou sužovat ranní nevolnosti. I jejich vinou dochází ke změně pH v dutině ústní, v ústech se začne tvořit zubní plak, množit bakterie, zvyšuje se kazivost zubů a krvácivost dásní. I když jste večer neuvěřitelně unavená, nezapomeňte na pravidelnou ústní hygienu.
Krvácení z dásní
Především krvácivost dásní je nepříjemná. Dásně se totiž dočasně odchlipují od zubů, čímž se zvyšuje riziko zanesení infekce. Bakterie milují jednoduché cukry zvláště ze sladkostí a sladkých nápojů. Nezapomeňte, že devět měsíců těhotenství uteče jako voda, ale na napáchání velkých škod na zubech to stačí. Jestliže jste nastávající maminka a máte-li pocit, že s zuby žádné problémy nemáte, přesto jim věnujte velkou pozornost.
Řešte problémy včas
V těhotenství máte nárok na dvě preventivní prohlídky v zubní ordinaci. Pokud však máte se zuby vážnější problémy, měla byste je vyřešit ještě před početím. Během gravidity smějí stomatologové použít méně anestetik a analgetik, takže se vyhnete případnému stresu a bolestivým zákrokům.
Základem je prevence…
Čistěte si zuby minimálně 2x denně a používejte mezizubní kartáček a fluoridovou zubní pastu. V případě problémů s krvácením dásní vyzkoušejte pasty s protizánětlivým účinkem, které obsahují dezinfekční a antibakteriální látky. Na bělení zubů domácí i odborné v době trvání problému raději zapomeňte.
…důležitá je ale i výživa
Upravte také své stravovací návyky, dbejte na vyváženou a kvalitní stravu s dostatkem vlákniny,bílkovin, ovoce a zeleniny. Místo čokolády zkuste sušené ovoce.
_tip_