Jak je to s očními vadami u malých dětí a jak se dají léčit?
Sdílej článek
Celkový zrak se vyvíjí od narození do cca 6 až 7 let věku dítěte. Než se zdárně ukončí jeho vývoj, projdou oči velkými změnami. Mohou nastat i komplikace jako krátkozrakost, tupozrakost nebo třeba šilhání. Čím dříve se na vadu přijde a začne se vhodně léčit, tím lépe se dá zlepšit nebo dokonce odstranit.
Sítnice oka se vyvíjí postupně a centrum nejostřejšího vidění, tzv. žlutá skvrna, začíná svůj vývoj až po narození. Proto novorozené miminko rozpoznává jen světlo a tmu. Zhruba do dvou měsíců se dívá jen jedním nebo druhým okem (monokulárně), od čtvrtého měsíce pak umí zaostřit na blízké předměty a zhruba od půl roka začíná dobře vidět oběma očima naráz (binokulárně). Postupně se souhra obou očí zdokonaluje až zhruba do jednoho roku života, kdy dítě potřebuje dobře vidět hlavně kvůli chůzi.
Zjevné vady odhalí lékaři již v porodnici a odešlou rodiče s miminkem na specializované pracoviště. Pokud je dítě v pořádku, sleduje se jeho funkční vývoj. Některé odchylky mohou vypozorovat i sami rodiče.
Šilhání
Do jednoho roku může dítě ještě šilhat, protože vidí monokulárně, pokud problém přetrvává i za touto věkovou hranicí, je nutné vyhledat lékaře. Šilhání má totiž řadu příčin, a pokud se nebudou léčit, může dojít k trvalému poškození zraku – k tupozrakosti. Někdy stačí korekce brýlemi, jindy je potřeba okluze nebo je nutné vadu odstranit chirurgicky. Jestliže oči nevidí stejně, mozek nedokáže zpracovat výsledný obraz, informaci považuje za zmatenou a následkem toho postupně potlačí funkci jednoho oka. Když oko nepracuje, nevyvíjí se a začne se vůči druhému výrazně zhoršovat.
Tupozrakost
Vidí-li dítě na jedno oko hůř, dívá se na svět kolem sebe lepším okem a podle toho také stáčí a mírně naklání hlavu. Když má např. lepší pravé oko, natáčí hlavu doleva. Důvodem může být velký rozdíl dioptrií mezi oběma očima. Odstranit nebo podstatně zlepšit se dá tupozrakost jen v dětství, s léčbou je nutné začít co nejdříve. Opět to znamená nosit brýle nebo okluzi (zakrytí lepšího oka).
Krátkozrakost
V případě, že dítě vidí špatně na dálku, je nutné nosit brýle, tady se vyplácí důslednost rodičů, kteří musí na potomka dohlédnout, aby si brýle zbytečně nesundával. Znovu platí pravidlo, čím dříve se na vadu přijde a brýle se budou nosit, tím větší je šance na správné usměrnění zraku a vidění se zlepší. Nejnižší věková hranice pro nasazení brýlí je jeden rok, tehdy je třeba zdokonalit zrak kvůli nově osvojované chůzi. Dobré vidění je důležité i pro další psychosomatický vývoj.
Co je to okluze?
Lékař doporučí zakrýt zdravé oko na určitý počet hodin denně, aby se oko s vadou více namáhalo, a tím vycvičilo a dohnalo rozdíl. Bez pravidelného nasazování nelze očekávat správné výsledky.
_tip_