Řada maminek si s touto otázkou neví rady, a tak od zařazování rybího masa do jídelníčku svých malých ratolestí raději upouští. To však dělají velkou chybu.
Sdílej článek
Počáteční pochybnosti u některých maminek nejsou žádnou výjimkou. A není se čemu divit. Ještě před pár lety totiž převládal lékařský názor, že do jednoho roku nejsou ryby pro děti vhodné. Americká pediatrická akademie dokonce z důvodu vzniku alergických onemocnění doporučovala ryby nepodávat ratolestem až do jejich tří let.
Jenže žádný ochranný vliv tohoto preventivního opatření na rozvoj alergických onemocnění u dětí se neprokázal. A tak stejná akademie později zase svůj názor přehodnotila a začala tvrdit, že konzumace rybího masa u kojenců přináší více pozitiv než negativ.
Ryby by měly pravidelně jíst i těhulky
Dnes se doporučuje, aby ryby byly součástí kojeneckého jídelníčku zhruba od 6.–7. měsíce věku. Obsahují totiž velké množství kvalitní bílkoviny, jód, rovněž jsou zdrojem železa a zinku. Škodlivých nasycených tuků v nich naopak najdeme málo.
Nejcennější na rybách je ale velká přítomnost omega-3 nenasycených mastných kyselin. V kojeneckém a batolecím věku má konzumace těchto kyselin, které si lidský organismus neumí v dostatečném množství vytvořit sám, pozitivní vliv na vývoj poznávacích funkcí a na správné fungování dětského imunitního systému.
Poukazuje se i na to, že v průběhu těhotenství rybí maso pozitivně ovlivňuje vývoj zraku miminka, později režim spánku, motorický vývoj a také vývoj řeči.
Pozor na alergické reakce
Přesto by měly být maminky při servírování říčních nebo mořských pochoutek svým ratolestem opatrné. Bílkoviny v rybím mase totiž můžou vyvolat již zmíněné silné alergické reakce. Proto by při prvním podání měla být porce masa velmi malá. Dále je důležité rybu dobře tepelně upravit.
A ještě jedno varování. Ne každá ryba je pro mrňouse vhodná. Z mořských ryb lékaři doporučují kojencům připravovat například makrelu, tresku či sledě, ze sladkovodních pak lososa, kapra či pstruha, a to maximálně dvakrát týdně.
Nezdravé jsou pak pro kojence a batolata velké dravé ryby, jako je například mečoun, candát, štika nebo bolen. Obsahují totiž vysoký podíl methylrtuti, jejíž zvýšené množství v krevním oběhu může u dětí negativně ovlivnit růst a vývoj nervového systému.
_tip_