Malé děti mají vlastní cit pro to, kdy a kolik toho sníst. Ale pouze v případě, že jsou obklopeny zdravým rodinným zázemím. A jak to spolu souvisí?
Sdílej článek
Odborníci se shodli na tom, že pro psychický a tělesný vývoj dítěte je rozhodující především chování matky. Dr. Bernard Waysfeld, specialista na psychovýživu, popisuje tři typy maminek, jejichž chování a postoj k dítěti mohou vyvolat poruchu ve stravovacích způsobech dítěte.
Nepřítomná matka
Nepřítomná je taková matka, která nemá na dítě čas, neumí na něj být něžná, neprojevuje dostatek lásky. Pokud potomek pociťuje nedostatek pozornosti ze strany člověka, který mu má být nejbližší, hledá obvykle náhradu jinde a tou je nejčastěji všudypřítomné jídlo. „Ten, kdo je správně živen zdravým a milujícím prostředím, necítí patologický hlad,“ říká dr. Waysfeld.
Přecpávající matka
Jedná se o příjemnější formu mateřství, ale i tak je zdraví škodlivá. Přecpávající matka je typ maminky, která své dítě živí až moc, dá se říct extrémně. Na jakýkoliv projev nepohodlí, ať už je jeho důvodem cokoliv (únava, nespokojenost, horko, nástup nemoci apod.), reaguje vždy poskytnutím potravy. Postupně, jak dítě roste, samo reaguje na jakékoliv pocity nepohodlí potřebou jídla.
Příliš dobromyslná matka
Matka, která neustále cítí obavy ze selhání v roli mámy, spadá do kategorie příliš dobromyslné matky. Snaží se vyplnit všechna přání své ratolesti ještě dříve, než je stačí samo vyslovit nebo projevit. Jak dítě roste, naučí se chtít všechno a nejlépe okamžitě. A takový druh chování se vyskytne i v případě konzumace jídla, co si zamane, ihned do sebe nacpe a klidně v nadměrném množství.
Vědecky dokázaný fakt
V roce 1928 provedli v USA experiment, při kterém po dobu šesti měsíců podávali třem chlapcům sirotkům ve věku do jednoho roku na výběr jídlo, o kterém se měli sami rozhodnout, zda ho potřebují zkonzumovat a v jakém množství. Přinesli jim tác s nabídkou syrového i tepelně upraveného jídla (ovoce, zeleninu, ryby, obiloviny, maso apod.). Nedostávali ale žádné pečivo, těstoviny, ani hlavní jídla či polévky, také se nedočkali žádných sladkostí a koláčů.
Prokázalo se, že všechny děti se po celou dobu těšily pevnému zdraví, správně přibývaly na váze, fyzická aktivita byla vynikající. Zjevně si samy skutečně vždy sestavily tu nejlepší možnou kombinaci potravin. Dokonce je jejich výběr stravy dodnes odborníky vnímán jako ta nejlepší a nejzdravější dieta.
Jaké jsou u vás stravovací návyky a jak často nabízíte dětem jídlo? Jíte zdravě a s přehledem? Podělte se s námi o vaše zásady a zkušenosti.
_tip_