Z minulého článku o bezplenkové komunikační metodě (BKM) jste se již dozvěděly, o co se jedná. Dnes si shrneme její hlavní výhody a vysvětlíme si, jak s ní začít.
Sdílej článek
Hygiena
Maminky se k BKM nejčastěji obracejí z hygienických důvodů, protože nechtějí své děti nechávat v plenách. Samozřejmě, že se snaží děti přebalovat co nejčastěji, ale především jednorázové pleny jsou uzpůsobeny tak, aby udržely dítě v suchu i přesto, že je již v plenkách načůráno. Tak je dětská pokožka v kontaktu se stolicí a močí téměř neustále. Papírové pleny také více hřejí – to může způsobit přehřívání pohlavních orgánů a z toho plynoucí nemoci močových cest, případně opruzeniny. V případě BKM děti nemusí mít pleny žádné, takže tyto starosti odpadají.
Úspora financí
Jak už bylo řečeno, není potřeba žádných plen, za což poděkuje i vaše peněženka. Pleny mohou být zkraje používány v noci, ale stále jde o značně nižší výdaje než při kupování několika balíků plen týdně. Po čase nebude potřeba dávat plínky ani na noc.
Ekologie
Věděly jste, že jednorázová plena se rozkládá až 250 let? Spočítejte si, kolik takových plen denně, týdně či měsíčně vyhodíte a připočtěte několik miliard lidí, kteří dělají totéž. S BKM značně šetříte přírodu a planetu Zemi.
Intuitivní propojení s dítětem
Celá BKM stojí na pozorování, jak se vaše dítě tváří v momentech, kdy se chystá vyprázdnit. Může být soustředěné či napnuté. V tu chvíli je ta správná chvíle, kdy dát dítě do náručí do pozice klubíčka a nechat ho volně se vyprázdnit například do umyvadla nebo nad toaletu. Maminky, které již BKM praktikují, říkají, že nejtěžší na celé věci bylo vytipovat tu správnou chvíli, kdy chce dítě močit. Často to nepoznaly z výrazu, ale spíš odkoukaly, kdy k tomu dochází – po kojení, po spánku, po jídle…
Ač se to může zdát složité, s trochou tréninku se může každá maminka plně napojit na své dítě a porozumět jeho signálům. Zkusíte to taky?
_tip_