V létě se potí nejen dospělí, ale samozřejmě i děti. U těch nejmenších jsou následky horka nejhorší a často se musí dlouho léčit.
Sdílej článek
Nejmenší děti ještě neumí regulovat svou tělesnou teplotu tak jako dospělí. Proto je zásadní u miminek přehřátí předcházet. Vyvarujte se nevhodnému oblečení, neumisťujte kočárek na přímé slunce a nenechávejte potomka v rozehřátém autě.
V horkých letních dnech je nejlepší ponechávat miminko/batole co nejvíce bez plen. Ty nejmenší můžete položit na jednorázovou přebalovací podložku, ti starší ocení běhání doma nebo po zahradě dole bez. Při pobytu venku je samozřejmě nutné namazat celé tělíčko vhodným opalovacím krémem, a to i ve stínu.
Bohužel zkušenosti ukazují, že opruzeninami trpí čas od času každé dítě bez ohledu na to, zda jsme vyznavači látkových, nebo papírových plen. V plence je každopádně mnohem vyšší teplota než v běžném prádle, a pokožka dítěte je navíc mnohem tenčí než kůže dospělého. To může vést k bolestivému zarudnutí. V tom případě pomůže větrání daných partií a mazání hojivými mastmi, jako jsou Rybilka nebo Bepanthen.
Vyřazení ovoce a ovocných šťáv z jídelníčku také pomůže urychlit hojení opruzenin, jejich vinou je totiž moč agresivnější.
Malé děti také často trápí potničky – drobné červené puchýřky, které se nachází na místech s větším počtem potních žláz (krk, obličej, záhyby kůže), zvláště maminky malých „michelínků“ vědí, o čem mluvím. Potničky je dobré ošetřit zásypem, který obsahuje velmi jemné minerální částečky. Ty absorbují z kožních záhybů vlhkost a izolují pokožku od potu. Zásyp velmi dobře pomáhá v okamžiku, kdy potničky nezmizí samy od sebe do dvou dnů, jak bývá obvyklé, ale zhnisají, což má na svědomí stafylokok. V takovém případě hodně pomůže a od svědění uleví odvar z dubové kůry, kterou zakoupíte v lékárnách.
_tip_