Se sluníčkem si není radno zahrávat. Nejenže spálená kůže není žádný med – pálí a bolí, dohru ale tahle „legrace“ může mít i na zdraví.
Sdílej článek
Není snad třeba připomínat, že ti, co holdují častému slunění, se vystavují riziku vzniku rakoviny kůže.
Dětem radiace proniká do kůže mnohem hlouběji
Přední česká dermatoložka MUDr. Karolína Kykalová mi k tomu řekla následující: „Riziko nádoru v dospělosti se zvyšuje také u lidí, kteří se spálili na sluníčku do pěti let věku. A to proto, že u malých dětí ještě není dostatečně vyvinutá obranyschopnost vůči ultrafialovému záření.“
Lékaři upozorňují, že na sluneční záření je dětská kůže mnohem vnímavější. Na rozdíl od dospělých totiž u dětí dochází k hlubšímu průniku radiace – zejména UVB – do kůže.
Kojence slunci nevystavujte vůbec
Proto by se děti do jednoho roku věku neměly přímému slunečnímu záření vystavovat vůbec. Nebezpečí spálení je u nich opravdu velké – nemají k dispozici dostatečné množství melaninu, látky, kterou začne kůže produkovat při styku se slunečními paprsky a jejímž výsledkem je bronz barva.
Pokud maminky uspávají miminka venku, nejenže by měly kočárek zaparkovat ve stínu, podle odborníků by si navíc měly ohlídat ještě nebezpečí odrazu paprsků od bílých ploch domovních zdí, písku či vody.
Nedostatek vitamínu D nehrozí
Výrazně omezen by také měl být pobyt na slunci u dětí do tří let věku. A názor, že díky sluníčku mají ratolesti přísun potřebného vitamínu D? Na to zareagovala v jednom ze svých odborných článků MUDr. Milena Jirásková z Dermatologické kliniky 1. LF UK a VFN a IPVZ. „Není třeba se bát onemocnění z nedostatku vitamínu D. Ke vzniku jeho dostatečného množství v kůži stačí součet malých dávek UV záření tvořících celkem asi hodinu za celý týden.“
_tip_