Některé maminky vůbec neřeší, že by s kojením mohl být problém, kojit začnou už v porodnici a s miminkem spokojeně odcházejí domů. Jiným to ještě doma pár dní trvá, ale zakrátko se vše vyřeší a děťátko saje jako o závod. Někdy ale, přestože děláte všechno možné, se třeba ještě dva týdny od porodu nedaří a vy každý nevydařený pokus o kojení obrečíte. Co dělat v takové situaci? Tady je pár tipů.
Sdílej článek
Klid a pohoda
To je to nejdůležitější a současně nejtěžší, zůstat v klidu a v pohodě. Nepůjde vám to vždy. Den za dnem děláte vše proto, abyste kojila, a stále nic. Je zcela přirozené, že jste z toho unavená, plačtivá a frustrovaná. Jestliže to ještě nechcete vzdát, snažte se těmto pocitům nepodlehnout. Důležitá je pomoc partnera, ať už pořizuje všechny možné pomůcky, hledá návody nebo asistuje při kojení, on je opora, kterou potřebujete.
Profesionální pomoc
Ještě před porodem absolvujte kvalitní laktační kurz, když nebude potřeba, jedině dobře, pokud bude, později oceníte, že jste se zúčastnila. Jestliže jste tento moment už propásla, co nejdříve oslovte laktační poradkyni, která vám nabídne různé možnosti, ukáže správnou techniku a podpoří vás.
Porod a pobyt v porodnici
Po porodu je jednoznačně prospěšné pro vás i miminko, když může zůstat alespoň dvě hodiny na vašem břiše ještě na porodním sále. Jeden z důvodů je i nastartování laktace a sacího reflexu. Dítě hned začne hledat prs a přisávat se. Jste-li prvorodička, nespoléhejte na informace od dětských sester, sama se aktivně na všechno ptejte, případně si předem domluvenou laktační poradkyni pozvěte už do porodnice, nic nenechejte náhodě.
Ochota vašeho miminka
Je důležité, aby miminko neztratilo sací reflex, bylo aktivní při kojení, nezlenivělo a nevypěstovalo si averzi vůči prsu. Proto se na dokrmování nedoporučuje používat lahvičku, která je pro dítě příliš pohodlná.
Co pomůže?
Prst
Společně s cévkou dobrá varianta pro podávání příkrmů. Miminko to má poněkud obtížnější, ale když si musí mléko vytáhnout z prsu, taky mu nezbývá nic jiného než pořádně zabrat.
Cévka
Zeptejte se v lékárně na cévku pro novorozence s nízkou porodní hmotností, stojí kolem dvaceti korun. Příkrm vedete cévkou z lahvičky (skleničky) po prstu, který vaše miminko saje.
Stříkačka
Stejně jako cévku můžete použít injekční stříkačku přiloženou k prstu.
Odsávačka
Některé lékárny půjčují výkonné odsávačky, které si vzhledem k ceně nepořídíte. Jsou na podporu kojení efektivnější než levnější, běžně dostupné. Ty jsou vhodné pro kojící maminky na odsávání.
Homeopatika
Pokud nejste v zásadě proti, vyzkoušejte je. Poraďte se v lékárně, správné dávkování by mělo podpořit tvorbu mléka.
Lahvička
Můžete narazit na doporučení pořídit lahvičku se savičkou, která simuluje prs. Používání je velmi pohodlné, ale lahvička prs nenahradí a dítě i s tímto speciálním drahým výrobkem zleniví a může se stát, že prs později odmítne.
Kojicí polštář
Dokonalá pomůcka pro pohodlné přikládání, pro matku i dítě.
Pitný režim
Čaje pro kojící matky, Caro, nealko pivo se zeleným ječmenem, zelený ječmen, čaj z natě jestřabiny a velké množství vody, i pět litrů denně.
Jídlo
Pravidelně se kvalitně stravujte.
Pravidelnost, četnost, trpělivost
Střídejte přikládání miminka s odsáváním tak často, jak to půjde. Pokud ale vynecháte, hlavně se nestresujte. Masírujte prsa, nahřívejte je před kojením.
Pokud se přes veškerou snahu nezadaří, nezoufejte, zkusila jste vše. Nezapomeňte, že vy jste ta nejlepší máma pro své dítě a ono s vámi bude šťastné i na umělém mléku. Hlavně zůstaňte v klidu.
_tip_