Když se nebudete oběma dětem věnovat se stejnou láskou a péčí, je možné, že se nebudou mít rády až do dospělosti. Jak předejít žárlení mezi malými dětmi?
Sdílej článek
- Prvorozený potomek by měl vědět jako první, a hlavně od samotných rodičů, že může očekávat sourozence. Pokud se to dozví např. od známých, nebude mít ve své rodiče velkou důvěru. Pozor, i malé batole může rozhovoru mezi dospělými rozumět a vnímat ho.
- Pomalu připravujte změny u vás doma. Těšte se na příchod miminka společně se starším dítětem, vybírejte jméno, oblečení, společný pokojíček.
- Zapojte ho do těhotenství – ukazujte mu obrázky z ultrazvuku. Jak miminko v bříšku roste, přirovnávejte ho podle jeho aktuální velikosti například k ovoci a zelenině.
- Věnujte se společným aktivitám jako dříve, podpořte prvorozeného v oblíbených činnostech a pomáhejte mu s nimi.
- Po porodu se setkejte s prvním dítětem až ve chvíli, kdy budete fit. Kdyby vás viděl v bolestivé a vyčerpávající situaci, mohl by váš stav dávat za vinu právě narozenému bratříčkovi či sestřičce.
- Najděte si každý den čas na staršího sourozence. Je důležité, aby věděl, že ho stále milujete a že není odsunut na vedlejší kolej kvůli roztomilému miminku.
- Neúkolujte ho v pomoci s mladším sourozencem, případně jen tehdy, projeví-li sám zájem. Není vaším pomocníkem, nýbrž potomkem.
- Nepožadujte, aby váš prvorozený nového sourozence hned miloval. Lásku k němu si musí najít sám. Snažte se, aby se co nejméně narušil jeho denní režim a postupně v něm probuďte zájem o malé miminko.
- Ukazujte mu miminko v pozitivních situacích. Např. když je miminko v dobré náladě a směje se, přiveďte staršího sourozence a ukažte mu, že má radost, když ho vidí a směje se na něj.
_tip_