Nakoupila jste ještě před porodem hromadu hraček a nedočkavě čekáte, až je váš drobeček objeví? Dvouměsíční miminko ještě nereaguje na dětskou dečku se zavěšenými hračkami a vy se tolik těšíte na chvíli, kdy je chytne do ručky? Neuspěchejte to, každý věk vyžaduje svou hračku.
Sdílej článek
Správný čas na hračku
Hračka nemá dítě pouze zabavit, měla by sloužit i k učení se novým dovednostem, k rozvoji motoriky, k přemýšlení a snažení se dosáhnout nových cílů a výkonů. Dáte-li dítěti příliš náročnou hračku, neprojeví zájem nebo ho bude frustrovat neschopnost si s ní hrát. Hračka slouží jako komunikační prostředek a dítě si k ní vytváří vztah. Musí odpovídat jeho vývojovému stupni, díky tomu podpoří nejen jeho motoriku, ale i pohybové schopnosti a smysly.
Bezpečnost především
Hračka musí být v první řadě bezpečná, pomoci vám může například označení CE, které říká, že výrobek splňuje všechny příslušné základní požadavky (např. bezpečnost, ochranu zdraví, ochranu životního prostředí). Měla by být odolná, hygienicky snadno udržovatelná, ale také estetická a v ideálním případě rozvíjet i cit a fantazii.
Méně může být více
Možná si některé hračky kupujete tak trochu i pro sebe. Pozor ale, abyste dítě nezahltili zbytečně velkým množstvím hraček. Vybírejte spíše méně, ale efektivně. Dítě se jejich pomocí učí a na vás je najít vhodné podmínky pro jeho rozvoj. I to, že se nudí, je v pořádku. Nemusíte mu vyplnit každou volnou chvíli, dítě se zabaví samo a i tím, že si zábavu vyhledává, se rozvíjí.
Oblíbená hračka
Nechejte na dítěti, ať si vybere. Když o vaši hračku neprojeví zájem, nenuťte mu ji. Mezi oblíbené hračky malých dětí patří např. papír, písek, těsto, plastelína, zkrátka vše, co se dá tvarovat. Později třeba jednoduché stavebnice. V každém případě ale platí, že pokud dítěti ukážete, jak na to a hrajete si s ním, bude ho hra bavit víc.
_tip_