„No počkej, já to řeknu Mikulášovi!“ můžeme často slýchávat od rodičů, když je v předvánočním čase jejich ratolesti pořádně vytočí. Jenže výchova strachem není ten nejlepší způsob.
Sdílej článek
Největší strach mívají děti mezi 4.–8. rokem, nesnažte se je tedy zbytečně stresovat. Starší děti už berou převlečené bytosti s nadhledem.
Sourozenecké hádky, bojové podmínky v pokojíčku nebo špatné chování mohou leckdy dohnat rodiče k výhrůžkám. A Mikuláš s čertem se znamenitě hodí, aby dali zlobivému potomkovi co proto a možná si ho odnesli s sebou do pekla. Jenže malé děti mají z těchto kouzelných bytostí často velký strach a představa, co by jim mohly ještě všechno udělat, je může děsit obrazně řečeno až k smrti. Výhrůžky mohou tento strach ještě zesílit, děti mohou trpět neklidným spánkem s nočními můrami, mít problémy s koncentrací, neustálým vypětím nebo únavou. V těžších případech mohou přibýt i deprese, snížená sebedůvěra a neschopnost prosadit se. O bolestech hlavy a břicha nemluvě.
Když nadejde předvečer svátku svatého Mikuláše, v některých rodinách se opakuje stejný scénář. Mikuláš vyzpovídá dítě, vyslechne si básničku, a když bylo zlobivé (jako že všechny děti jsou prostě občas zlobivé), povolá na pomoc čerta. Ten zarachotí řetězy a ukáže pytel, do kterého může nešťastníka strčit. Dovedete si představit ten ohromný strach, když dítě čert odtrhává od maminky a strká ho do pytle, aby ho odnesl s sebou do pekla? Dá se říct, že to hraničí až s psychickým týráním. Určitě si mnoho z vás vzpomene na podobné zážitky ze svého dětství.
Víte například, že ve Vídni před několika lety zakázali vstup Mikulášům a čertům do mateřských školek?
Mikuláš by neměl vystupovat jako zlá postava, která učí děti slušnému chování. A čert by si měl řetězy a pytel raději nechat doma v pekle. Každé dítě zná z pohádek negativní postavy, tedy i čerta, a ví, co od něj může čekat. Jenže to je úplně něco jiného, když se s čertem potká tváří v tvář. Abychom zachovali klid, měli bychom potomka na jejich příchod předem připravit a hlavně jim vysvětlit, že tento čert je už zkrocený a „pracuje“ ve službách dobrosrdečného Mikuláše. Každá návštěva by měla mít šťastný konec a vyvrcholit rozdáváním dárků (třeba i drobností rodičům).
Nejlepší je pozorovat tuto kouzelnou trojici z dálky, například na besídce nebo doma za oknem. Je fajn vidět, že Mikuláš rozdává dětem dárky a anděl se na všechny směje. Podle reakce dítěte pak můžete sami posoudit, zda se k nim přiblížit nebo zkusit i něco víc. Určitě si rozmyslete, zda je nutné, volat si tyto mocnosti k sobě domů. Není lepší narazit na ně někde venku a domů se vrátit jako do bezpečného útočiště?
Nezapomeňte, že hrdina není ten, kdo nemá strach, ale ten, kdo strach překoná! Dítko určitě za jeho odvahu přistoupit k čertovi pochvalte.
Nestrašte v předvánočním čase děti Mikulášem. On je přeci poslem dobrosrdečnosti a radosti. A pokud to uznáte za vhodné, vysvětlete dítěti, že je to jen převlečený pán, který představuje svatého Mikuláše, který žil před mnoha lety.
Naučte se s dítětem před příchodem Mikuláše krátkou říkanku:
Mikuláš ztratil plášť,
Mikuláška sukni,
nejedli, nespali,
byli oba smutní.
nebo
Mikuláš ztratil plášť,
Mikuláška sukni,
hledali, nenašli,
byli oba smutní.
nebo
Mikuláš ztratil plášť,
Mikuláška sukni,
sedli si pod okno,
byli oba smutní.
_tip_