Myslíte si, že máte doma krásně uklizeno a každý kout svého bytu máte pod kontrolou. Víte ale i o místech, kde se nejčastěji vyskytují bakterie, které jsou zdraví nebezpečné?
Sdílej článek
Kuchyňské houbičky a hadry
I když možná vaříte velmi zdravá jídla, přesto se mohou do vašeho těla dostat bakterie. Třeba taková houbička na nádobí – umýváte jí špinavé nádobí a hadříkem otíráte kuchyňskou linku, obojí je tak v častém kontaktu s nečistými věcmi a ukrývá v sobě miliony bakterií. Proto pamatujte na častou výměnu, hadříky perte alespoň jednou týdně minimálně při šedesáti stupních.
Lednička
V chladničce uchováváme spoustu jídla, takže je jasné, že i spoustu bakterií. Jejich tvorbu můžete zmírnit, když se ujistíte, že je teplota nastavena na zhruba 6 stupňů Celsia a že ledničku pravidelně umýváte. Skvělým přípravkem může být ocet, který má dezinfekční účinky.
Ručníky
Vše, co je teplé a vlhké, je skvělým rodištěm bakterií. Nezapomeňte proto po každém použití ručník pověsit tak, aby se mohl usušit a pravidelně je perte na teplotu 60 stupňů.
Postel
Roztoči se nejraději zabydlují v matracích, plyšových hračkách, v polštářích a peřinách. Ačkoliv jsou našim očím neviditelní, způsobují alergie či astma. Nezapomínejte plyšáky pravidelně prát, také při šedesáti stupních, alespoň každé tři měsíce. Matrace můžete nechat vyčistit speciálním přístrojem k tomu určeným, ale i tak byste je měli každých 8 let měnit za nové.
Koupelna
Sprchový kout či vana jsou v koupelně nejnáchylnější k tvorbě plísní, proto je nezapomeňte alespoň jednou týdně omýt dezinfekčním přípravkem nebo octem. Velmi důležité je také v místnosti často větrat, aby se vlhko odvětralo a tím se zabránilo vzniku plísní.
_tip_