Že je příjem tekutin důležitý, už určitě víte. Jak je to s pitným režimem v těhotenství? Je potřeba ho nějak speciálně upravovat?
Sdílej článek
Lidské tělo je zhruba ze 70 % tvořeno z vody, v těhotenství číslo ještě stoupá, plod je navíc tvořen 70–90 % vody, jejíž přísun je nezbytný také pro dostatečnou tvorbu plodové vody. K tomu, aby nedošlo k různým obtížím, je potřeba tedy neustále pít. Předcházíte tak dehydrataci, kvůli které byste se cítila slabě, bolela by vás hlava a bylo by vám i zle od žaludku. Těhotenské nevolnosti jsou často způsobené také nedostatečným přísunem tekutin. Dostatek nápojů také ovlivňuje hmotnost plodu.
Příjem tekutin je ale také důležitý ke správné funkci ledvin. Zvětšování dělohy vede k mnohdy nepříjemným tlakům na močový měchýř, a pokud by se k tomu přidal ještě jeho zánět nebo močové kameny, měla byste zaděláno na problém.
Hodně vody je také důležité pro tvorbu mléka.
Kolik tedy vypít?
Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, výsledné číslo si ale snadno spočítáte sama: na jeden kilogram tělesné hmotnosti byste měla vypít zhruba 35 ml tekutin.
Co pít?
- Nejideálnějším nápojem je čistá voda, sáhnout můžete i po neslazených bylinkových čajích, pozor však na to, jestli danou bylinu můžete v těhotenství používat.
- Naopak se vyhněte černým čajům, džusům, energetickým a slazeným nápojům, alkoholu a přílišnému množství kávy.
- Co se kávy týče, jsou kolem ní vedeny stále dlouhé debaty. Myslete však na pravidlo všeho s mírou, jeden šálek denně vám ani miminku určitě neublíží.
- Vašemu tělu také prospějí čerstvé zeleninové či ovocné šťávy, díky kterým získáte množství vitamínů a budete tak předcházet zácpě.
_tip_