Každý potřebuje domov, který skýtá pocit bezpečí a soukromí. Jaké bychom měli mít základní nároky na jeho podobu? Co by měl splňovat, abychom my i naše děti bydleli zdravě a kvalitně?
Sdílej článek
Životní prostor
Tříčlenná rodina s miminkem může bydlet v garsonce nebo 1+1, záleží na nárocích jejích členů. Jaký dopad (nejen) na dítě má ale z dlouhodobého hlediska například stále zapnutá televize nebo rádio? Vyroste-li dítě v takové domácnosti, zdánlivě to nebude problém, pokud jako dospělák bude žít sám. V opačném případě bude svou partnerku či partnera rušit v noci zapnutým rádiem nebo televizí i nadále, protože na to bude natolik navyklý, že bez tohoto ruchu nebude schopný usnout. Dítě by mělo mít v ideálním případě vlastní pokoj nebo pokoj sdílený se sourozenci, bez televize. Není vhodné, pokud to není nezbytné, obývat dlouhodobě jednu místnost s rodiči bez možnosti soukromí. Každý člen bez ohledu na věk má svůj rytmus, své nároky a potřeby, dítě si potřebuje hrát, rodič chodí spát pozdě apod. Navíc se nikdo nemůže zcela uvolnit a stále je v jakémsi napětí. Nedostatek soukromí má negativní vliv na zdraví a může vést až k rozpadu rodiny.
Hmotné zázemí
Bydlení samo a s tím spojený pocit bezpečí je základní podmínka pro kvalitní život. Bez něj se na pomyslném žebříčku životních potřeb nehneme dál. Je-li splněna, máme přirozeně další vyšší nároky na jeho podobu a vybavení. Podle statistik si drobné procento Čechů nemůže dovolit např. pračku. V případě zahraniční dovolené nebo nečekaných výdajů apod. se procento zvyšuje. Dovolenou v zahraničí oželíme, jsme ale schopni představit si domácnost bez pračky, elektřiny, teplé vody? Dnes i bez televize nebo internetu? Těžko, bereme to jako samozřejmost, musíme uklízet, vařit, splachovat toaletu. V opačném případě nám hrozí zhoršení zdravotního stavu, ale třeba i zásah sociálních pracovnic v případě, že v takovém bytě žije malé dítě. Bez televize žije stále více lidí dobrovolně, takový životní styl vám nabídne více času na rodinu a koníčky, více pozornosti věnujete návštěvám a uspokojivě rozšíří vaši knihovnu. Bez internetu je dnes cca 18 % českých domácností.
Příliš hlučné prostředí
Není žádná novinka, že přemíra hluku (v noci i světla) nám škodí. Člověk si zvykne na život v panelovém domě i na světlo pouličních lamp pod okny nebo třeba noční podnik ve vedlejším domě. Asi deset procent lidí ale bydlí vedle rušné silnice. Na to už se dá zvyknout jen zdánlivě, takový hluk způsobuje poruchu soustředění, stres, trpí centrální nervový systém i imunita. Hluk ze silnice by neměl přesáhnout 65 dB, máte-li podezření, že vás takový hluk ohrožuje, najděte si na internetu hlukovou mapu vašeho města.
Vlhkost a plíseň – nezvaní spolubydlící
Občas se stane i v novém luxusním bytě, že do něj zateče nebo že se v zimě sráží voda na oknech. To lze snadno vyřešit větráním a vysoušečem. Co když ale míra vlhkosti přesáhne zdravou mez, vlhké zdi přes zimu nevysychají a na zdech se začne tvořit plíseň? Majitel domu musí situaci řešit, v opačném případě je lepší poohlédnout se po jiném bydlení. Pokud vás taková situace trápí, hodně větrejte a trvejte na tom, že se musí odhalit příčina. Tou může být vedlejší nevytápěná místnost nebo chodba, situaci vyřeší zateplení. Jakmile se v bytě začne tvořit plíseň, větrání nestačí. Plíseň napadne vše a není dobrá ani pro vaše zdraví. Pořiďte nejen přípravek na její odstranění, ale hlavně odvlhčovač, bez toho se v takové situaci neobejdete. Větrejte, topte, prádlo sušte ve větrané koupelně, doporučuje se i vylévat vodu z rychlovarné konvice. Při vaření používejte digestoř, při malování vhodnou barvu.
Nejde vždy o peníze
Není nutné mít bydlení zařízené podle posledních trendů, naopak může být zcela minimalistické nebo vybavené vlastnoručně vyrobeným a opraveným nábytkem. I to dnes „frčí“. Na zdravém, byť skromném bydlení bychom ale měli trvat a nedělat kompromisy.
_tip_